Gündem Haberleri

  Sezer'e New York'ta 6 bin dolarlık otel

  Hürriyet Haber
  01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milenyum Zirvesi için New York'a gidecek olan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ABD'nin en prestijli oteli The Pierre'de kalacak. Başkan Kennedy ile Marilyn Monroe'nun kaçamak yaptığı otel, 6 bin dolarlık fiyatıyla son 20 yıldır Türk liderlerin kaldığı en pahalı yer olacak.

  BM'nin ‘Milenyum Zirvesi’ diye adlandırılan 55'inci Genel Kurulu'na katılmak üzere 4 Eylül'de New York'a gelecek olan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Amerika'nın en prestijli oteli ‘The Pierre’de kalacak.

  Cumhurbaşkanlığı görevini üstlendiğinden bu yana gösterişten uzak, mütevazı yaşam tarzı ile dikkati çeken Ahmet Necdet Sezer'in 6 gün 5 gece ağırlanacağı The Pierre Oteli, son 20 yıldır Türk cumhurbaşkanları ile başbakanların New York'ta kaldıkları oteller arasında en lüks ve pahalısı.

  GÖRKEMLİ DEKORASYON

  Manhattan'ın zenginlerinin alışveriş ettiği mağaza ve butiklerinin bulunduğu Fifth Avenue'da, Central Park manzaralı, 40 katlı The Pierre, ABD'nin popüler başkanlarından John F. Kennedy'nin film yıldızı Marilyn Monroe ile kaçamak yaptığı otel olarak tanınıyor. Avrupa mimarisi, Versailles dekorasyonu ile döşeli görkemli salonları, sosyete kadınlarının uğrağı Pierre Cafe'si, aşıkların buluştuğu romantik barı, The Pierre'e gizemli bir hava veriyor.

  Hizmete açıldığı 1930'dan bu yana neoklasik mimari stili New York'un tarihi binaları listesine geçen The Pierre'de oda fiyatları geceliği 460-1000 dolar arasında değişiyor. Cumhurbaşkanı Sezer'in kalacağı ‘Grand Suite’ sınıfı daireler 2 bin 700 ile 5 bin 450 dolar arasında. Fiyatlara yüzde 13.25 oranında vergi eklenince rakamlar yaklaşık 3 ile 6 bin doları buluyor. Maun Chippendale antika benzeri mobilyalarla döşenmiş suitlerin bir kısmında tam donanımlı mutfak ve parka bakan balkonlar da bulunuyor. Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in de Cumhurbaşkanı Sezer'le birlikte The Pierre'de kalacağı belirtildi. Öte yandan Sezer'in selefleri Demirel, Turgut Özal ve Evren ile başbakanlardan Mesut Yılmaz, Çiller ve Ecevit New York'a resmi ziyaretlerinde kaldıkları Waldorf Astoria, Peninsula, Helmsley Palace (yeni adıyla New York Palace), The Plaza otelerinde suit fiyatları The Pierre'e kıyasla daha düşük. Waldorf'da çift yatak odalı suitler 1800 dolar, New York Palace'de köşe suitleri 2 bin dolar, Peninsula'da 1950 dolar, Plaza Hotel'de 1625 dolar civarında.

  22 LİDERLE GÖRÜŞECEK

  Cumhurbaşkanı Sezer, New York'ta ABD Başkanı Bill Clinton, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Almanya Başkanı Gerhard Schröder'in de aralarında bulunduğu 22 liderle ikili görüşmeler yapacak. Sezer-Clinton görüşmesi, son anda bir değişiklik yapılmazsa, 7 Eylül günü olacak. Sezer'in görüşme programında, şimdilik Yunanistan ve İran liderleri yer almıyor. Yunanistan adına zirveye Başbakan Costas Simitis, İran adına da Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi katılacak.

  İstanbul'a havadan baktı

  HAVA ve Deniz Harp Okullarının diploma törenlerine katılmak üzere dün İstanbul'a gelen Cumhurbaşkanı Sezer, kentin üzerinde helikopterle 1 saat tur attı. Yeşilyurt'taki Hava Harp Okulu'ndan saat 14.30'da askeri bir helikopterle ayrılan Sezer, 15.30'da Tuzla'daki Deniz Harp Okulu'na indi. Sezer'i taşıyan helikopterin, Yeşilyurt-Tuzla arasında 20 dakika sürmesi gereken yolu, Cumhurbaşkanı'na havadan şehir turu yaptırarak, 1 saatte tamamladığı öğrenildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı