Gündem Haberleri

  Sezer: Yetki kullanmak Meclis'e saygısızlık değil

  Hürriyet Haber
  07.12.2001 - 13:04 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Sezer, danışmanı aracılığıyla Meclis'e mesaj verdi: Anayasa'nın tanıdığı yetkileri kullanıyorum. Bundan sonra da kullanmaya devam edeceğim. Anayasa'nın tanımış olduğu yetkileri kullanımı ile TBMM'nin saygınlığı arasında bir irtibat bulunmamaktadır.

  Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem, Çankaya Köşkü`nde düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında ağırlıklı olarak dış palitikadaki gelişmelere değindi. İldem, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  İldem, milletvekillerinin bütçe görüşmeleri sırasında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer`i eleştirdikleri anımsatılarak,  Sezer`in bu konudaki düşüncesinin sorulması üzerine, Anayasa`da cumhurbaşkanına, devletin ve yürütmenin başı olarak kimi yetkiler verildiğini vurguladı.

  Anayasa`nın temelinin parlamenter demokrasi olduğunu ifade eden İldem, şöyle devam etti:

  ``Parlamenter demokrasinin temelinde de güçler ayrılığı yatmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Anayasa`nın kendisine tanıdığı yetkileri kullanmaktadır, bundan sonra da kullanmaya devam edecektir. Anayasa`nın cumhurbaşkanına tanımış olduğu yetkilerin kullanımı ile TBMM`nin saygınlığı arasında bir irtibat bulunmamaktadır. Güçler ayrılığının gereği de bu tür yetkilerin  Anayasa`da tanımlanmış biçimde kullanımını gerektirmektedir. Parlamenter bir sistemi düşünmüş olan Anayasa koyucu, şayet bu yetkilerin kullanımı Parlamento`nun itibarını zedeleyecek nitelikte olsaydı, zaten bu yetkileri cumhurbaşkanına vermezdi. Bu açıdan iki konu arasında bir bağ olmadığını düşünmektedir, Sayın Cumhurbaşkanı.``

  İldem, Sezer`in iade ettiği DGM`nin görev kapsamını daraltan yasanın TBMM`de yeniden kabul edildiğini hatırlatarak,  Cumhurbaşkanı Sezer`in yasayı Anayasa Mahkemesi`ne götürüp götürmeyeceğini soran birgazeteciye de şu karşılığı verdi:

  ``Cumhurbaşkanımızın atabileceği adımlar Anayasa`da açıklıkla ortaya konmuştur. Yasa henüz Cumhurbaşkanlığı`na intikal etmiş değildir. Cumhurbaşkanlığı`na geldikten sonra gerekli incelemeler yapılıp Cumhurbaşkanımızca bir karara varılacaktır.``

  İldem, bir başka soruyu yanıtlarken de Cumhurbaşkanı Sezer`in Medeni Kanun`a ilişkin incelemesinin sürdüğünü söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı