Gündem Haberleri

  Sezer ‘veto’ edebilir

  Hürriyet Haber
  25.02.2005 - 02:06 | Son Güncelleme:

  Yüz binlerce öğrenciye üniversiteye dönme şansı sağlayacak olan yasanın, ‘Af niteliğinde olduğu ve 330 oyla kabul edilmesi gerektiği’ öne sürülüyor. Yasanın nitelikli oyla kabul edilmediği için Cumhurbaşkanı Sezer tarafından veto edilebileceği belirtiliyor.

  Yasanın görüşmeleri sırasında CHP kanadı, düzenlemenin Anayasa’nın 87.maddesi gereğince ‘nitelikli çoğunlukla’ kabul edilmesi gerektiğini savundu. AKP kanadı ise yasanın ‘idari af’ niteliği bulunmadığını öne sürerek karşı çıktı. Yasanın kabulü aşamasında, nitelikli çoğunluk aranmadı. Başka yasaların içinde af niteliğinde düzenlemeler olduğunda Sezer, titizlikle inceleme yapıyor ve bu yasaları geri gönderiyor. Bu örnekleri de hatırlatanlar, Sezer’in öğrenci affına ilişkin düzenlemeyi ‘af’ olarak görerek, ‘Anayasa gereği nitelikli çoğunlukla kabul edilmesi gerekir’ deyip, veto edebileceğini belirtiyorlar.

  Anayasa’nın 87. maddesinde Meclis’in, ‘Üye tam sayısının beşte üç çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilanına’ karar verebileceğine ilişkin hüküm bulunuyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı