Gündem Haberleri

  Sezer: Üniversitelerin sorunları çözülmeli

  Hürriyet Haber
  09.10.2003 - 16:42 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yükseköğretim kurumlarının, uzun süredir çözüm bekleyen birçok sorunla karşı karşıya olduğunu, bu sorunların, üniversitelerin, yüklendikleri görevleri tam anlamıyla yerine getirmelerinin ve gelişmelerinin önünde engel oluşturduğunu söyledi.

  Cumhurbaşkanı Sezer, ''Üniversitelere sahip çıkmalı, sorunlarına duyarlılıkla yaklaşmalıyız. Sorunların çözümü konusunda akademik çevrelerin önerilerini göz önünde bulundurmalı, gençlerin beklentilerini dikkate alarak hak ettikleri olanakları sunmalıyız. Akademik kadrosu ve öğrencisiyle üniversitelerimizin benimsemediği çözümlerin yarar getirmeyeceğini unutmamalıyız'' dedi.
    
  Sezer, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin (OMÜ) 2003-2004 akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmaya, ''Yüce Atatürk'ün, bağımsızlık ışığını yaktığı ve doğum günü kabul ettiği günün adını taşıyan üniversitemizin bu güzel ortamında, hepinize sevgilerimi, en iyi dileklerimi sunuyorum'' diyerek başladı.
    
  Türk ulusunu aydınlık günlere kavuşturan Kurtuluş Savaşı'nın simgekentlerinden Samsun'da bulunmaktan ve OMÜ'nün 2003-2004 akademik yılının açılışına katılmaktan mutluluk duyduğunu belirten Sezer, şöyle konuştu:
    
  ''Ölümsüz Önderimizin 19 Mayıs 1919'da bağımsızlık savaşımını başlattığı kentimiz olması nedeniyle Samsun'un, tarihimizde önemli yeri vardır. 19 Mayıs günü, Bandırma Vapuru'nun seçkin ve özel yolcusunu coşkuyla karşılayan Samsunlular, büyük yurtseverlik örneği sergilemişler, ulusal birliğin gerçekleştirilmesinde önemli rol üstlenmişlerdir."

  ''ÜNİVERSİTELERİMİZİN ÇABALARINI TAKDİRLE KARŞILIYORUZ''
         
  Cumhuriyetin 80 yıllık gurur verici başarıları içinde, Atatürk'ün büyük önem verdiği üniversite tasarısının özel bir yeri olduğunu vurgulayan Sezer, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
  ''Cumhuriyete koşut bir gelişme gösteren ve bugün sayıları 70'i aşan üniversitelerimiz, çağdaşlaşma sürecinde yadsınamaz rol üstlenmişlerdir.
    
  Üniversitelerimizin, yaşadıkları sorunlara ve ellerindeki kıt olanaklara karşın üstlendikleri görevleri özveriyle yerine getirme çabalarını takdirle karşılıyoruz. 1975'te kurulan Ondokuz Mayıs Üniversitesi de aydınlığı kucaklayan, çağdaşlığa ve bilime inanmış biryükseköğretim kurumumuz olarak kendisinden beklenilen işlevleri yıllardır başarıyla yerine getirmektedir.
    
  Geçen yıllar içinde büyük gelişim gösteren Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin, kısa sürede ülkemizin köklü üniversitelerinden biri durumuna gelmesi kıvanç vericidir. Seçkin akademik kadrosu, öğrencileri, yerleşkesi ve dinamik yapısıyla geleceğe güvenle bakan Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin, bilimsel araştırma ve çalışmalarıyla dünyanın saygın üniversiteleri arasında yer alacağına inanıyoruz. Üniversitemizin ulaştığı düzeyi mutlulukla karşılıyor, kurulmasında vegelişmesinde emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz.'' 
    

  Üniversitelerin, aydınlık yarınlara güvenle ulaşabilmesinde Türkiye'nin  önemli bir gücü olduğunu ifade eden Sezer, şunları kaydetti:
    
  ''Türkiye'nin çağdaşlaşma çabalarına etkin biçimde katılan üniversitelerimiz, aynı zamanda gelecekle ilgili doğru stratejilerin saptanması ve uygulanmasında da belirleyici rol oynamaktadır. Bugün, yüksek öğretim kurumları, daha önceki konuşmalarımızda da sıklıkla vurguladığımız gibi uzun süredir çözüm bekleyen birçok sorunla karşı karşıyadır.

  Bu sorunlar, üniversitelerin, yüklendikleri görevleri tam anlamıyla yerine getirmelerinin ve gelişmelerinin önünde engel oluşturmaktadır. Üniversitelere sahip çıkmalı, sorunlarına duyarlılıkla yaklaşmalıyız. Sorunların çözümü konusunda akademik çevrelerin getirdiği önerileri göz önünde bulundurmalı, gençlerin beklentilerini dikkate alarak hak ettikleri olanakları sunmalıyız. Akademik kadrosu ve öğrencisiyle üniversitelerimizin benimsemediği çözümlerin yarar getirmeyeceğini unutmamalıyız."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı