Gündem Haberleri

  Sezer: Üniversite rekabetçi olmalı

  Hürriyet Haber
  03.10.2003 - 12:49 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhuriyetin en önemli projelerindeirinin de üniversite olduğunu belirterek, ''Yükseköğretim kurumlarımız, araştırma yapan, özgün yayınlar üreten, bilim dünyasına katkıda bulunan, bilim insanı ve aydın kuşaklar yetiştiren, dünya üniversiteleriyle rekabet edebilen öncü kurumlarımız olmalıdır'' dedi.

  Sezer, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin (ÇOMÜ) 2003-2004 eğitim-öğretim yılı açılış törenine katılarak, bir konuşma yaptı.
    
  Cumhurbaşkanı Sezer, büyük bir kahramanlık destanının yazıldığı Çanakkale Deniz Zaferi'nin anısını yaşatan ÇOMÜ'nün, binlerce öğrencisi, nitelikli akademik kadrosu ve modern yerleşkesiyle, gelişimini hızla sürdürdüğünü söyledi. Sezer, üniversitenin; fakülte, yüksekokul ve enstitülerde eğitim gören öğrencileri ve bilimsel yönetimi ile kentin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmasına önemli katkıda bulunduğunu dile getirdi.

  ''CUMHURİYETİN EN ÖNEMLİ PROJELERİNDEN BİRİ''
     
  Cumhurbaşkanı Sezer, Avrupa'da kapalı rejimlerin güçlenmeye başladığı bir dönemde Atatürk'ün büyük ileri görüşlülüğü ile kurulan Cumhuriyet'in Türk aydınlanmasına hız kazandırdığına dikkati çekerek, bu süreçte, dinamik genç nüfusa çağdaş eğitim olanakları sağlayarak eniyi biçimde yetiştirilmelerinin hedeflendiğini kaydetti.
    
  Cumhuriyetin en önemli projelerinden birinin de üniversite olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Sezer, şöyle konuştu:
    
  ''Yüce Atatürk'ün başlattığı üniversite reformuyla, Türkiye Cumhuriyeti'nin çağdaş yapıya sahip yükseköğretim kurumları doğmuştur.
    
  Demokrasi kültürünün yerleşmesinde ve çağdaşlaşma çabalarının başarıya ulaşmasında, üniversitelerimiz, büyük görev ve sorumluluk üstlenmiştir. Bugün, Cumhuriyetle başlatılan üniversite atılımı sürmekte, yurdun dört bir yanında bulunan üniversitelerimizde binlercegencimiz yetiştirilmekte, üniversitelerimiz sanayiye verdikleri bilimsel destekle ekonomik kalkınmaya ve ülkemizin güçlenmesine değerli katkılarda bulunmaktadır.''
     
  ÖĞRENCİLERE SESLENDİ
     
  Cumhurbaşkanı Sezer, üniversite gençliğine de seslenerek, ''Türkiye'nin bilgi toplumu düzeyine ulaşması, demokratikleşmeyi sürdürmesi ve her anlamda çağdaş uygarlığı yakalaması sürecinde, üniversitelerimize, bilim insanlarımıza ve siz gençlerimize büyük sorumluluklar düşmektedir'' dedi.
    
  Dünyadaki ve ülkedeki gelişmeleri izlemelerini, insanlığı tehdit eden sorunlara kendilerine göre çözüm üretebilmek için çaba göstermelerini isteyen Sezer, şunları kaydetti:
    
  ''Bilgi toplumunun etkin bireyleri olabilmeniz için, kendinizi her alanda yetiştirmelisiniz. Demokrasi kültürünün gelişmesi ve evrensel barışın sağlanması için katkıda bulunmalısınız.
    
  Sizlere sunulan olanakların değerini iyi bilmeli, eğitimin yaşam boyu sürecek bir etkinlik olduğunu unutmadan; okumalı, araştırmalı, sorgulamalı, tüm bilgi kaynaklarını iyi kullanmalısınız.
    
  Atatürk ilke ve devrimlerini yol gösterici olarak benimsemelisiniz. Bu ilke ve devrimlerin aydınlık Türkiye'nin vazgeçilmezleri olduğunu unutmamalısınız.''
     
  ''ÜNİVERSİTELER ÖNCÜ KURUMLAR OLMALI''
     
  Gençlerin, Atatürk ilke ve devrimlerine yürekten bağlı bireyler olarak, demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı görev ve sorumluluklarını en iyi biçimde yerine getireceklerinden kuşku duymadığını belirten Cumhurbaşkanı Sezer, şöyle devam etti:
    
  ''Yükseköğretim kurumlarımız, araştırma yapan, özgün yayınlar üreten, bilim dünyasına katkıda bulunan, bilim insanı ve aydın kuşaklar yetiştiren, dünya üniversiteleriyle rekabet edebilen öncü kurumlarımız olmalıdır.
    
  Yükseköğretimimizin, daha önce de sıklıkla vurguladığımız gibi ekonomik, siyasal ve yönetimsel birçok sorunu olduğunu biliyoruz. Kalkınma ve gelişme çabalarında ülkemizin itici gücü olarak gördüğümüzüniversitelerimiz, yaşadıkları sorunlara karşın, bilimin evrensel ilkeleri ışığında yaptığı araştırmalar ve bilgi üretimi ile ulusumuza ve devletimize karşı sorumluluklarını başarıyla yerine getirmektedir.

  Bu başarıda, kuşkusuz özlük haklarındaki sorunların giderilmemesine karşın özveriyle çalışan değerli öğretim elemanlarımızın büyük katkısıvardır. Bu özverili çabayı ulusumuz takdirle karşılamaktadır.
    
  Üniversitelerimizin, anlayış birliği içinde, ilkelerinden ve eğitimin niteliğinden ödün vermeden, ülkemizin geleceğe taşınması doğrultusundaki çalışmalarını sürdürme kararlılığını da takdirle karşılıyoruz.''

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı