GeriGündem Sezer: "Tiyatro toplumun gelişim sürecini hızlandırdı"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sezer: "Tiyatro toplumun gelişim sürecini hızlandırdı"

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, tiyatronun, insanın var oluşunun değişmez özelliklerini tüm yönleri ile derinlemesine yansıttığını, kendine özgü araçları ve anlatım yollarıyla yaşamı güzelleştirmeyi, insana barış dolu dünyanın kapılarını açmayı amaçladığını söyledi.

Sezer, Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, ''Yaşanan dönemin gereksinimlerine göre biçimlenen, kimi zaman da dinamik yönüyle toplumsal değişim sürecinde belirleyici olan tiyatro, öğrenmeye, geliştirmeye, olumsuzlukları olumluya dönüştürmeye katkıda bulunarak, dünyamızı zenginleştirmektedir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer'in mesajında şöyle deniliyor:''Tiyatro salonları, dil, din, ırk gibi farklılıkların anlamını yitirdiği, birleştirici ve bütünleştirici ortamlardır. İnsanı ayrıcalıklı yapan değerleri yücelten, insanın insanla el ele vererek altından kalkamayacağı hiçbir zorluğun olamayacağını anımsatan tiyatrolar, barışı, sevgiyi, hoşgörüyü ve umudu yeşerterek, bizlere güç aşılamaktadır.

Bir ülkenin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmasındaki temel ölçütlerden biri, o ülkenin kültür ve sanatının evrensel anlatım olanaklarını kullanmadaki başarısı ve ulaştığı kitlelerin yoğunluğudur.''

Sezer, toplumsal gelişim ve evrensel bütünleşmenin kültür ve bu değerlerden bağımsız olamayacağını eylem ve söylemleriyle dile getirenYüce Önder Atatürk'ün, güzel sanatların geliştirilmesine yönelik çağdaş kurumların kurulmasına öncülük ettiğini hatırlattı.

 Atatürk'ün ulusuyla birlikte kurduğu cumhuriyette, kültür ve sanatın yeni Türkiye'nin temellerinden biri olarak yerini aldığını vurgulayan Sezer, O'nun sayesinde Türk sanatçısının toplum içinde saygın yer edindiğini, onurlandırıldığını ve üstün niteliklerinin övüldüğünü ifade etti.
   
''TOPLUMUN GELİŞİM SÜRECİNİ HIZLANDIRDI''
   
Cumhurbaşkanı Sezer'in mesajı şöyle devam ediyor: ''Tiyatrolar, ülkemizde de bilgi ve duyarlılık eğitimi veren kurumlar olarak, toplumun gelişim sürecini hızlandırmıştır.

Bugün, sanatın devingen ve geliştirici yönünün ortaya çıkarılmasına olanak veren, etkin kültür-sanat politikası benimseyen, sağlıklı, kültürlü, ahlaklı, kişilikli, etkin bireyleriyle, uygarlığıngelişiminde belirleyici olan ülkeler, diğerleri için örnek oluşturmaktadır.

Kötü giden durumları olumluya çevirme beklentisini, daha güzele ulaşma isteğini ve umudunu yitirmemiş insanlar olduğu sürece, tiyatro insanların oyuncu ve izleyici olarak vazgeçemediği bir sanat olarak varlığını sürdürecektir.

Tiyatronun yaşatılmasında ve yurt geneline yaygınlaştırılmasında emeği olan tüm tiyatrocuların ve tiyatro dostlarının Dünya Tiyatro Günü'nü kutluyor, esenlikler diliyorum.''

Yorumları Göster
Yorumları Gizle