Gündem Haberleri

  Sezer: Sağlıktaki sorunları çözün

  Hürriyet Haber
  14.03.2005 - 14:31 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 14 Mart Tıp Bayramı’nda sağlık personeline hak ettiği yaşam olanaklarının sağlanması, çalışma saatlerinin verimlilikleri artıracak biçimde düzenlenmesi ve doktor başına düşen hasta sayısının azaltılmasının büyük önem taşıdığını vurguladı. Sezer, sahteciliğe karşı önlemler alınmasını istedi.

  "14 Mart Tıp Bayramı" Ankara’da Hacettepe Üniversitesi’nin düzenlediği törenle kutlandı. Törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Semih Tatlıcan ile üniversite rektörleri, Ankara’daki tıp fakültelerinin dekanları ve çok sayıda doktor adayı katıldı.

  Cumhurbaşkanı Sezer, burada yaptığı konuşmada, Tıp Bayramı törenlerinin, sorunların konuşulduğu platform olduğunu kaydetti. Törenlerde dile getirilen görüşler ve ortaya konulan yaklaşımların, her zaman önemsendiği ve yankı bulduğunu belirten Sezer, "Bugün de gündeminizde olan sorunlara, deneyim ve bilgi birikiminizle getireceğiniz çözüm önerilerine ilgililerin duyarlılıkla yaklaşmaları içten beklentimizdir" dedi.

  Sağlıklı yaşamın, bireylerin temel hakkı olduğunu belirten Sezer, bu hakkın tüm yurttaşlar tarafından eşit olarak kullanılabilmesi, sağlık hizmetlerinin kalitesi ve sağlık alanında ulaşılan düzeyin çağdaşlık göstergesi olarak kabul edildiğine dikkat çekti.

  SAĞLIKTA ÇÖZÜM BEKLEYEN ÇOK SORUN VAR

  Sağlık hizmetlerinin ülke geneline yaygınlaştırılması çalışmalarıyla, hastane ve nitelikli personel sayısında önemli artışlar kaydedildiğini ancak, ülkede dengeli bir dağılım sağlanamadığını ifade eden Sezer, "Yurttaşlarımızın ve başta doktorlarımız olmak üzere sağlık çalışanlarının çözüm bekleyen birçok sorunu olduğu bir gerçektir" dedi. Sezer, çağdaşlık yarışındaki savın sürdürülebilmesi için, sağlık sisteminin geliştirilmesi, bu kapsamda daha kaliteli sağlık hizmetlerinden tüm yurttaşların eşit olarak yararlandırılması gerektiğini belirtti.

  AİLE HEKİMLİĞİNE DESTEK

  Çağdaş sağlık örgütlenmesinin öncelikli amaçlarından olan koruyucu hekimlik ve aile hekimliği uygulamalarının yaygınlaştırılmasıyla, sağlık alanındaki savurganlığın önüne geçilebileceğini bildiren Sezer, "Bu nedenle tedavi edici hizmetlere olduğu gibi koruyucu hekimlik ve aile hekimliği hizmetlerine de kaynak ayrılması önemlidir" dedi.

  SAĞLIK PERSONELİNE DESTEK

  Sağlık personeline hak ettiği yaşam olanaklarının sağlanması, çalışma saatlerinin verimliliklerini artıracak biçimde düzenlenmesi ve doktor başına düşen hasta sayısının azaltılmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Sezer, hastane koşullarının iyileştirilmesi ve nitelikli personel gereksiniminin karşılanması yönündeki çabalara da hız verilmesi gerektiğine işaret etti.

  Sezer sağlıkla ilgili düzenlemeler yapılırken, tıp alanında hizmet verenlerin görüş, bilgi ve deneyimlerinden yararlanılması, yurttaşların beklenti ve gereksinimleri gözönünde bulundurulması, herkesi kapsayan planlı, örgütlü sosyal güvenlik politikalarının yaşama geçirilmesini istedi.

  SAHTECİLİĞE KARŞI CAYDIRICI ÖNLEMLER ALINMALI

  Sezer, konuşmasında sahteciliğe de dikkat çekti. Sezer, ilaç sektörü başta olmak üzere insan sağlığını doğrudan ilgilendiren birçok alandaki sahtecilik uygulamalarınin kendisini derinden üzdüğünü belirterek, "Her gün yeni örnekleriyle ve insan yaşamına kasteden acı sonuçlarıyla karşılaştığımız bu uygulamaları insanlık dışı olarak nitelendiriyoruz. İnsan yaşamını hiçe sayan kişilerin, masum insanlara verdikleri zararların karşılıksız kalması kabul edilemez. Caydırıcı önlemler gecikilmeden alınmalıdır" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı