Gündem Haberleri

  Sezer, Rahmanov ile görüştü

  Hürriyet Haber
  19.01.2006 - 14:56 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'nin, yeni yüzyılda Orta Asya'nın bir çekişme alanı olmaktan çok, değişik tarihsel ve kültürel değerlerin uyum ve işbirliği alanı olarak algılanmasının, bölgesel barış ve gönence katkıda bulunacağı inancında olduğunu söyledi.

  Sezer, resmi ziyaret çerçevesinde Ankara'da bulunan Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahmanov ile Çankaya Köşkü'nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bir araya geldi.

  Cumhurbaşkanı Sezer, görüşmelerin ardından yapılan ortak basın açıklamasında, Rahmanov ve heyetini Türkiye'de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Sayın Rahmanov'un dost ve kardeş Tacikistan'ın cumhurbaşkanı olarak Türkiye'yi ziyareti, ülkelerimiz arasındaki ilişkilere en üst düzeyde yeniden ortak bir ivme kazandırılması yönünden büyük önem taşımaktadır” dedi.

  Tacikistan'ın bağımsızlığını ilk olarak tanıyan ve Duşanbe'de büyükelçilik açan ilk ülke olan Türkiye'nin, Tacikistan'ın istikrar ve esenliğine her zaman önem verdiğini, desteğini içtenlikle ortaya koyduğunu kaydeden Sezer, iki ülke arasında paylaşılan bu kardeşlik ve karşılıklı güvenin, bugün de Tacikistan ile ilişkilere sağlam bir temel oluşturduğunu belirtti.

  Sezer, Tacikistan'ın, Orta Asya'da barış, istikrar ve gönencin yaygınlaştırılmasında işbirliğine önem verdikleri bir ülke olduğunu söyledi.

  Aralarında hiçbir sorun bulunmayan iki ülkenin, bölgesel uyum ve işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde ortak hedefleri paylaştığını kaydeden Sezer, bugün imzaladıkları, “Türkiye Cumhuriyeti ile Tacikistan Cumhuriyeti Arasında İşbirliğine İlişkin Ortak Bildiri”nin, bu ortak istencin ve dayanışmanın göstergesini oluşturduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Sezer, Rahmanov ile görüşmelerde ikili ilişkileri tüm yönleriyle ele aldıklarını, ekonomik işbirliğinin, iki ülkenin gerçek olanaklarını yansıtacak düzeye yükseltilmesi yönünde ortak bir istenci paylaştıklarını gözlemlediklerini belirtti. Sezer, iki ülke arasında bugün imzalanan anlaşmaların, bu amaç doğrultusunda atılmış sevindirici adımlar olduğunu söyledi.
  Görüşmelerde, iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konularda da kapsamlı görüş alışverişinde bulunduklarını kaydeden Sezer, Türkiye'nin, Tacikistan'ın dünyayla bütünleşme yönündeki çabalarını desteklediğini belirtti.
  Sezer, Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahmanov ile görüşmelerde ayrıca, ortak coğrafyalarını oluşturan Avrasya ve Orta Asya'da kalıcı istikrar ve gönencin sağlanması konusunda aynı yaklaşımı paylaştıklarını mutlulukla gördüklerini kaydetti.

  Cumhurbaşkanı Sezer, bu ortak amaca yönelik çabalara katkılarını artırmak, aralarında yakın işbirliği ve diyalogu daha da geliştirmek konusunda görüş birliğine vardıklarını ifade etti. Sezer, “Türkiye, yeni yüzyılda Orta Asya'nın bir çekişme alanı olmaktan çok, değişik tarihsel ve kültürel değerlerin uyum ve işbirliği alanı olarak algılanmasının, bölgesel barış ve gönence katkıda bulunacağı inancındadır” diye konuştu.

  RAHMANOV'UN AÇIKLAMASI

  Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahmanov da, yaptığı açıklamada, iki ülke arasında siyasi görüşmelerin devamı ve iki ülke ilişkilerinin dostça ve yapıcı bir çerçevede sağlamlaştırılmasının her iki ülke ve bölge halkı için faydalı olacağını belirtti.
  Rahmanov, “Türkiye ile birlikte sahip oldukları tarihsel ortak birlikteliklerin gelişmesi ve çağın seviyesine çıkarılmasının, iki dost ülke için de fayda sağlayacağına inandığını, bu yönde çalışmalar yürüttüklerini” belirtti.
  Ziyaretinin, iki ülke arasındaki “yapıcı ve faydalı” siyasi ilişkilerin daha da geliştirilmesine dayalı olduğunu kaydeden Rahmanov, geleneksel dostluk havası içinde, yapıcı görüşmelerde bulunduklarını söyledi.

  Rahmanov, görüşmelerin en önemli konusunun, karşılıklı ilişkilerin kuvvetlendirilmesi olduğuna işaret ederek, bunların başında da ekonomik ilişkilerin geldiğini kaydetti.

  Her iki ülkenin de, ekonomi, altyapı ve sosyal alanlarda sahip oldukları potansiyeli değerlendirmenin, halklarının yararına olacağı konusunda hemfikir olduğunu ifade eden Rahmanov, bugün imzalanan anlaşmaları, sahip oldukları potansiyelin değerlendirilmesi yönünde önemli adımlar olarak niteledi. Rahmanov, görüşmeleri sırasında önemli bölgesel ve uluslararası meseleleri de ele aldıklarını, görüştükleri önemli konulardan birisinin de, güvenlik ve bölgesel işbirliği olduğunu söyledi.

  “Ciddi bir tehlike” olarak nitelediği terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı ve uluslararası suç örgütleriyle mücadeleyi, bölgede güvenlik ve gelişmenin sağlanması için önemli adımlar olarak gördüklerini kaydeden Rahmanov, iki tarafın da, bölgesel işbirliğinin artırılmasına yönelik inançlarını dile getirdiğini ifade etti.

  Rahmanov, ülkesinin, ekonomik alandaki anlaşmaların pratik hayata geçirilmesini gerekli gördüğünü vurguladı.
  Türkiye'yi ziyaretinin, iki ülke tarihinde ve bölgesel işbirliği noktasında yeni bir sayfa açmasını ümit ettiğini kaydeden Rahmanov, Cumhurbaşkanı Sezer'i Tacikistan'a davet ettiğini de belirtti.

  Tacikistan Cumhurbaşkanı, “Siyasi görüşmelerin devamı ve iki ülke ilişkilerinin dostça ve yapıcı bir çerçevede sağlamlaştırılması her iki ülke ve bölge halkı için faydalı olacaktır” diye konuştu.

  İMZALANAN ANLAŞMA VE PROTOKOLLER

  Sezer ve Rahmanov, basın açıklamasından önce, “Türkiye Cumhuriyeti ile Tacikistan Cumhuriyeti Arasında İşbirliğine İlişkin Ortak Bildiri”ye imza attılar.

  İki ülke arasında diğer bazı anlaşma ve protokoller de imzalandı. Bunlar, “Türk Standartları Enstitüsü ile Tacikistan Cumhuriyeti Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı Nezdinde Standardizasyon, Metroloji, Belgelendirme ve Ticari Denetim Ajansı Arasında İşbirliği Protokolü”, ”Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Tacikistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Türk İşbirliği Kalkınma İdaresi Başkanlığı Program Koordinasyon Ofisi'nin Faaliyetine İlişkin Anlaşma”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Tacikistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Turizm Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Tacikistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Uzun Vadeli Ticari, Ekonomik ve Sınai İşbirliği Programı ve İcra Planı” ve ”Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Tacikistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması” olarak sıralanıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı