Gündem Haberleri

  Sezer Putin ile anlaştı

  Hürriyet Haber
  07.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Doğan ULUÇ- Muharrem SARIKAYA / NEW YORK - TÜRKİYE ile Rusya, başta Orta Asya Türk Cumhuriyetleri olmak üzere, çıkarlarının örtüştüğü alanlarda birlikte hareket etme kararı aldı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, dün biraraya geldiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bu konuda anlaştı.

  BM Milenyum Zirvesi nedeniyle New York'ta bulunan Putin ile Sezer, BM binasında bir araya geldiler. Görüşmelerde Putin'in çok sıcak esprili ve samimi davranışı dikkat çekti. Bölgede, başka güçlerin istenmeyen etkilerinin göründüğünü anımsatarak radikalcilere gönderme yapan Sezer, özellikle bölgede ekonomik ve ticari faaliyetlerin birlikte yürütülmesini de önerdi. İki büyük ülkenin, bölgede hasım değil, dostane bir tutum içine girmesinin önemine işaret etti. Putin de Sezer'in bu yaklaşımına olumlu karşılık verdi. Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerde görülen gelişmelerin siyasi alana da yansıması gerektiğini vurgulayan Putin, ``İki ülkenin işgal ettiği coğrafyada örtüşen çıkarlarımız var. Avrasya bölgesinin iki önemli ülkesi olarak bunu değerlendirmeliyiz'' dedi.

  PUTİN'DEN SICAK YAKLAŞIM

  İlk kez bir Rus Devlet Başkanı'nın Türkiye'ye karşı bu denli sıcak bir yaklaşım sergilemesi, Türk heyetinin dikkatini çekti. Putin'in, Sezer'e oldukça sıcak davranış göstermesi dikkatlerden kaçmadı. Görüşmede Putin, Sezer ile tanışmaktan onur duyduğunu vurgularken, iki ülkenin Mavi Akım gibi daha somut projelere ve bölgede ortak yatırımlara yönelmesi gerektiğinin altını çizdi. Putin, ``Mavi Akım'ın ortaya konulmasından çok büyük memnuniyet duydum. Projenin gerçekleşmesinde bir endişem yok. Zaten Japonlar ve İtalyanlar destekliyorlar'' dedi. Sezer de Mavi Akım'ı desteklediğini söyledi.

  ASKERİ İHALELER

  Putin, bir ara espiriyle karışık Türkiye'deki askeri ihaleleri alamamaktan yakınarak ``Geniş hacimli ticaretimizde zaten fazla bir yer tutmayacaktı. Ama dilerim bir dahaki sefere askeri ihaleleri alırız'' açıklamasında bulundu.

  KAFKASYA KONUSU

  Görüşmede Kafkasya ve Orta Asya'daki gelişmeler de değerlendirildi. Çeçenistan'daki sorunu Sezer açmadan, Putin dile getirerek buradaki faaliyetlerin terörist eylemler olarak algıladığını belirtti. Rusya devlet başkanı, ``Türkiye'nin terörle mücadelesini yakından izledik. Biz terörizmin her türüne karşı mücadele edilmesi gerektiğine inanıyoruz'' diye konuştu. Sezer ise Çeçenistan konusunun, İstanbul'da yapılan AGİK zirvesinde alınan karar doğrultusunda insan hakları ihlaline gitmeden çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı. 35 dakika süren görüşmede, Orta Asya'daki köktendinci hareketler de ele alındı. Bunun, Orta Asya Türk cumhuriyetlerine verdiği zarar üzerinde durulurken, her iki lider de bu faaliyetlerin durdurulması için birlikte hareket etme kararı aldılar.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı