Gündem Haberleri

  Sezer, önce Camlı Köşk'te kalacak

  Hürriyet Haber
  12.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YENİ Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 16 Mayıs'ta göreve başlamasının ardından, hemen Cumhurbaşkanlığı rezidansına yerleşemeyecek. Sezer, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in ayrılmasıyla birlikte, rezidansta başlayacak başta boya-badana olmak üzere tüm hazırlıklar tamamlanıncaya dek, yaklaşık bir ay Çankaya Köşkü'ndeki Camlı Köşk'te kalacak. Sezer, hazırlıklar biter bitmez de, genellikle konuk devlet başkanlarına ayrılan Camlı Köşk'ten rezidansa taşınacak.

  Turgut Özal'ın vefatının ardından Cumhurbaşkanı seçilen Süleyman Demirel de aynı nedenle Çankaya Köşkü'ne hemen taşınamamıştı. Cumhurbaşkanı, hazırlıklar tamamlanıncaya kadar Başbakanlık Konutu ve Güniz Sokak 31 numaradaki evinde çalışmıştı.

  Demirel, neden Çankaya Köşkü'ne taşınmadığını soranlara ise ‘‘30 yıl politika yaptıktan sonra halkın içinden koparak Çankaya'ya çıkmak zor. Çankaya'ya henüz alışamadık’’ yanıtını vermişti. Demireller 30 yıl oturdukları Güniz Sokak'taki evlerinden Köşk'e tam 37 gün sonra, 22 Haziran 1993 tarihinde taşınmışlardı.

  Camlı Köşk, Mimar Seyfi Arıkan tarafından yapıldı. 1936 yılında tamamlanarak hizmete açılan Camlı Köşk, 1951-1954 yılları arasında Türkiye'yi ziyaret eden yabancı devlet başkanlarına ikametgah olarak tahsis edildi. 1954-1970 arasında Başbakanlık ve Senato Başkanlığı'nın ikametgah olarak kullandığı bina, Demirel'in isteği üzerine 1996'da restore edildi. Tek katlı bir yapı olan Camlı Köşk, 1996 yılı başında da tekrar yabancı devlet başkanlarını konuk etmek üzere kullanılmaya başlandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı