Gündem Haberleri

  Sezer: Laiklik toplumu din tacirinden korur

  Hürriyet Haber
  06.02.2005 - 01:31 | Son Güncelleme:

  Yargıtay’ın laiklik karşıtı sözlerin suç olmadığına ilişkin kararı, bu ilkenin Anayasa’ya girmesinin yıldönümüne denk geldi. Devletin zirvesinde yapılan laiklik yorumları, farklı bakış açılarını da ortaya koydu.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Bülent Arınç laiklik ilkesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na girişinin 68. yıldönümü dolayısıyla birer mesaj yayımladı. Yayınlanan mesajlar özetle şöyle:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer:

  YAŞAM BİÇİMİ

  Laiklik, yalnızca din ve devlet işlerinin ayrılması değil, yurttaş olmaktan ulus olmaya kadar, duygu ve düşüncede, yönetim ve yaşamdan çağdaş tutum, bilimsel yöntem ve akılcı yaklaşımı öngören bir dünya görüşü ve yaşam biçimini benimsemektir. İnanç bireyin vicdanı, iç dünyasıyla ilgilidir. Laik birey, inanç dünyası ile günlük yaşamını birbirinden ayıran; inancının dünya yaşamını etkilemesine izin vermeyen bireydir. İnanç dünyası ile ilgili uygulamalar, bireyin vicdanındaki kutsal yerinde kalmalıdır. Bireyin yurttaş olarak yaşamı ise bireyin tüm dış dünyası ile ilgilidir. Vicdanlarda yaşayan inanç, korku ve çıkar hesabından kurtularak sevgiye dönüşür ve yücelir. Demokrasi, ancak, aydınlanma sürecini yaşayan ve dinsel baskıdan kurtulabilen toplumlarda gelişebilmektedir. Siyasal iktidarın düzenlenişinde dinsel inanç ve kurallar belirleyici olmamalı, siyasal iktidar modeli, dinsel öğretilerden bağımsız biçimde oluşturulmalı ve uygulanmalıdır. Laiklik, kişisel çıkarları için dini sömüren kötü niyetli kişilere, eylem ve girişimlere karşı toplumu korumakta, kamusal yaşam ve devlet düzeninde, çağdaş ilkelerin egemen olmasını sağlamaktadır.

  Başbakan Tayyip Erdoğan:

  BARIŞ ARACI

  Laiklik ilkesinin kabulü cumhuriyetimizin yeni temeller üzerinde yükselişinin dönüm noktalarından biridir. Din ve vicdan hürriyetinin teminatı olan laiklik, aynı zamanda toplumsal barışın sağlanmasında da önemli bir unsur olmuştur. Devletimiz ve milletimiz, cumhuriyetimizin temel değerlerine sahip çıkarak, temel hak ve hürriyetlerin garanti altına alındığı, tüm kurumlarıyla işleyen bir demokrasi ortamında yaşama inancı ve kararlılığını sürdürmektedir.

  TBMM Başkanı Bülent Arınç:

  GÜVENCEDİR

  Laiklik ilkesinin Anayasa’ya girişiyle, farklılık gözetmeksizin ister Hıristiyan, ister Musevi, isterse Müslüman olsun toplumdaki dini inançlar anayasal teminat altına alınmıştır. Anayasamıza göre hiçbir kimse dini inancını ve düşüncesini açıklamaya, dini törenlere ve ibadetlere katılmaya zorlanamaz, dini inancından ve düşüncesinden dolayı kınanamaz. Bu nedenle laiklik Türkiye Cumhuriyeti’nin vazgeçilmez ilkeleri arasındadır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti’nin vazgeçilmez ilkesi olan laikliği, çatışmanın ve kamplaşmanın bir aracı değil, özgürleşmenin ve demokratikleşmenin bir ifadesi olarak görmemiz gerektiğini düşünüyorum.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı