Gündem Haberleri

  Sezer: İslam dünyası reform yapmalı

  Hürriyet Haber
  16.10.2003 - 13:01 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Sezer, İslam dünyasının ciddi bir reform sürecine ihtiyacı olduğunu söyledi.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Malezya'da düzenlenen İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) 10. dönem devlet ve hükümet başkanları zirvesi çerçevesinde yaptığı konuşmada, gerek İslam dünyasının yapması gereken reformlar, gerekse Türkiye'nin Irak politikasına ilişkin önemli mesajlar verdi.

  Cumhurbaşkanı Sezer, İslam dünyasının ciddi bir yenilenme ve reform sürecine ihtiyacı olduğu mesajını verdiği konuşmasında, İKÖ üyelerine şunları söyledi:
    
  ''Temel bir tercihle karşı karşıya bulunmaktayız. Ya ev ödevimizi yapmayarak, bugünkü konumumuzla yetineceğiz ya da kendimizi sorgulayarak, cesur kararlar alacak ve İslam dünyasının çıtasını yükselteceğiz.''

  "IRAK EN KISA SÜREDE DÜZLÜĞE ÇIKMALI"

  Sezer, Irak'ta kamu düzeni ve asayişin sağlanması, halkın can ve mal güvenliğinin korunması ve temel gereksinimlerinin karşılanmasının en acil konular arasında yer aldığına dikkat çekti.
    
  ''Irak en kısa süre içinde düzlüğe çıkmalı, Irak halkı tam egemenliğine bir an önce kavuşmalıdır'' diyen Cumhurbaşkanı Sezer, Irak'ta asayiş ve istikrarın sağlanmasına paralel olarak egemenliğin giderek Iraklılara devredilmesi gerektiğini kaydetti. Sezer, sözlerini şöyle sürdürdü:
   
  ''Bu süreçte Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunması bizim için vazgeçilmez ilkelerdir. Irak'ı meydana getiren bütün nüfus kesimlerinin bu temel ilkeler çevresinde kenetlenmesi, Irak için olduğu kadar bu bölgenin istikrarı açısından da büyük önem taşımaktadır.''
    
  Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'nin Irak'ın komşusu ve Irak halkının dostu olarak yeniden yapılandırma sürecinde elinden gelen katkıyı yapmaya devam edeceğini, Irak'a yapılan insani yardımların ana ulaşım yollarından biri haline geldiğini belirtti.

  "IRAK'A DESTEĞİMİZ HER ALANDA SÜRECEK"

  Her gün binlerce kamyonun Türkiye'den Irak'a, Irak'tan da Türkiye'ye geçtiğini ifade eden Sezer,Türkiye'nin Irak'a elektrik vermeye başladığına da işaret etti. Sezer, konuşmasını şöyle sürdürdü:
    
  ''Irak'ın istikrarına ve yeni döneminin hazırlanmasına desteğimiz çeşitli alanlarda sürecektir. Bu katkılar, Türkiye'nin Irak'a ilişkin temel vizyonunun somut yansımaları olacaktır. Türkiye'nin Irak vizyonuda, Irak halkının ve uluslararası toplumun kollektif vizyonudur, başka özel bir gündem içermemektedir.''
    
  BM'NİN ETKİN ROLÜ

  Başta BM olmak üzere uluslararası toplumun Irak halkının bu güç döneminde etkin roller üstlenmesi gereğine işaret eden Sezer, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'ndeki çalışmalara bu anlayışla baktığını bildirdi.
    
  Cumhurbaşkanı Sezer, İKÖ'nün de, üyesi olan Irak'taki olumsuz gelişmeler karşısında hareketsiz kalmaması gerektiğini ifade etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı