Gündem Haberleri

  Sezer: Irak'ın toprak bütünlüğü korunmalı

  Hürriyet Haber
  26.12.2001 - 13:45 | Son Güncelleme:

  Irak'a yönelik olası bir ABD askeri harekatına yönelik Türkiye'nin hassasiyeti en yetkili ağızlardan dile getirilmeye devam ediliyor. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye’nin Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasına büyük önem verdiğini bildirdi.

  Sezer, resmi ziyaret için Ankara’da bulunan Katar Emiri Şeyh HamadBin Halife El-Tani ile düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerde Irak’taki durumu da ele aldıklarını söyledi.

  Cumhurbaşkanı Sezer, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ‘‘Türkiye, Irak’ın toprak bütünlüğünün ve ulusal birliğinin korunmasına büyük önem vermektedir. Irak yönetiminin BM ve uluslararası toplamla işbirliği yapmasının, Irak halkının sıkıntılarının sona erdirilmesi için gerekli olduğunu belirttik.’’

  "ŞİDDET TEHLİKELİ"

  Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye ile Katar’ın Ortadoğu’da şiddetin sürmesinin tüm bölge için tehlikeli sonuçlar doğurabileceği ortak kaygısını paylaştığını da ifade etti.

  Cumhurbaşkanı Sezer, Katar Emiri El Tani ile yaptığı görüşmelerde ikili ilişkileri ayrıntılı bir şekilde ele aldıklarını söyleyerek, ülkeler arasındaki tarihsel dostluk ilişkilerinin, her alanda somut işbirliğine olanak verecek uygun bir ortam oluşturduğunu belirlediklerini kaydetti.

  Yeni işbirliği olanaklarını değerlendirdiklerini söyleyen Sezer, savunma sanayii, terörizm ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele, basın-yayın, sağlık, turizm, bilim ve teknoloji gibi alanlarda ikili işbirliğinin daha da ileri götürülmesi, kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve iki ülke arşivleri arasında işbirliği yapılması gibi noktalarda görüş birliğine vardıklarını bildirdi.

  Şeyh Hamad’ın Türk müteahhitlik firmalarını Katar’daki altyapı tasarılarına daha etkin katılmaya çağırdığını belirten Sezer, kendisinin de bu firmaların deneyimlerini Katar’la paylaşmasının, iki ülke ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunacağına olan inancını vurguladığını belirtti.

  Cumhurbaşkanı Sezer, iki ülke arasında dün imzalanan altı anlaşmanın ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağına inandıklarını da bildirdi.

  BÖLGESEL KONULAR

  Görüşmelerde iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konuları da ele aldıklarını söyleyen Sezer, Afganistan’da barış yönünde atılan adımları değerlendirdiklerini belirterek, ‘‘Afganistan’da geçici yönetimin görev başlamasının, Afgan halkının özlemini duyduğu demokratik gelişme ortamına kavuşturulması için tarihsel bir aşama oluşturduğunu dile getirdik’’ diye konuştu.

  Ortadoğu’da son dönemde meydana gelen gelişmeleri de ele aldıklarını ifade eden Sezer, tarafların şiddet ve güç kullanımına başvurmaktan kaçınarak görüşmelere bir an önce yeniden başlamaları ve İsrail-Filistin uyuşmazlığına BM Güvenlik Konseyi’nin 242 ve 338 sayılı kararları temelinde barış karşılığı toprak ilkesine dayalı bir çözüm bulunması gerektiği konusunda görüş birliğine vardıklarını bildirdi.

  ‘‘Şiddet olaylarının sürmesinin tüm bölgemiz için tehlikeli sonuçlar doğurabileceği konusunda ortak kaygıları paylaştığımızı saptadık’’ diyen Sezer, Türkiye ile Katar’ın, bölgede barışın kurulmasına yardımcı olacak tüm olanakların değerlendirilmesi gerektiğine inandığını belirtti. 

  EMİR EL-TANİ’NİN KONUŞMASI

  Katar Emiri El-Tani de Cumhurbaşkanı Sezer’in sözlerine katıldığını belirterek, iki ülke ilişkilerinin gelişmesine çok önem verdiklerini ifade etti.

  El-Tani, Kıbrıs Rum kesiminin Katar’da büyükelçilik açma talebine ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

  ‘‘Katar olarak bu konuyla çok yakından ilgileniyoruz ve temennimiz tarafların tek şemsiye altında uygun bir çözüm bulmalarıdır. Bu yöndeki tüm girişimleri destekliyoruz. Görüşmeler yoluyla ortak bir çözüme ulaşılmasını bekliyoruz. Katar’da Rumlar olduğu gibi, Türk kardeşlerimiz de yaşıyor. Bir tarafa büyükelçilik açma izni verip diğer tarafa vermemek olmaz. Beklentimiz gelecekte tek bir elçilik için izin çıkmasıdır. Bu da çözümden sonra mümkün olabilir.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı