Gündem Haberleri

  Sezer: "Bireysel haklar vazgeçilmez"

  Hürriyet Haber
  10.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yasalar önünde eşitlik, saydam yönetim ve hukukun üstünlüğünün, çağın temel ölçütlerini oluşturduğunu, bu değerlere bağlı toplumların, çağdaş uygarlık düzeyinde hızla ilerleyecekleri, bu akıma ayak uyduramayanların ise geride kalacaklarını söyledi.

  Sezer, "Bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin, önümüzdeki yıllarda bu alandaki en önemli ereği, bireyin yaratıcılığını ve üretkenliğini artıracak temel özgürlükleri daha da genişletmek ve güvence altına almak olacaktır" dedi.

  İnsan Hakları Günü ve İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabulünün 52. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Sezer, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin uluslararası toplumun uygarlık yolunda ilerleme sürecinin önemli bir dönüm noktasını oluşturduğunu ifade etti.

  Devletlerin ve toplumların 52 yıl içinde geçirdikleri evrimin, gelecek için umut verici olduğunu belirten Sezer, "Yeni bir binyıla girerken, kutlamakta olduğumuz bu günde, insan hak ve özgürlüklerinin evrenselliği konusunda küresel boyutta ulaşılan anlayış birliğinin giderek güçlendiği, bireysel hakların özgür demokratik toplumların vazgeçilmez temelini oluşturduğu görülmektedir" dedi.

  Saydam yönetim

  İnsan haklarına ve temel özgürlüklere saygının, günümüzde tüm çoğulcu demokratik toplumların ortak değeri niteliğini aldığını vurgulayan Sezer, mesajında şunları kaydetti:

  "Yasalar önünde eşitlik, saydam yönetim ve hukukun üstünlüğü, çağımızın temel ölçütlerini oluşturmaktadır. Bu değerlere bağlı toplumların, çağdaş uygarlık düzeyinde hızla ilerleyecekleri, bu akıma ayak uyduramayanların ise geride kalacakları anlaşılmıştır. Bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin, önümüzdeki yıllarda bu alandaki en önemli ereği, bireyin yaratıcılığını ve üretkenliğini artıracak temel özgürlükleri daha da genişletmek ve güvence altına almak olacaktır. Ülkemiz, bunu sağlarken, doğal olarak,devletin tekliğini, ulus ve ülkenin tümlüğünü, güvenliğini ve bağımsızlığını, toplumumuzun birliğini ve gönencini de dikkate alacaktır."

  Sezer, yeni yüzyıldaki büyük ilerleme yarışında Türkiye Cumhuriyeti'nin esin kaynağını, her zaman olduğu gibi ulu önder Atatürk'ün ilke ve düşüncelerinden alacağını vurgulayarak, Atatürk'ün ilkeleri ve gösterdiği aydınlık yolun, Türkiye'nin bu yarışı da kazanmasının en sağlam güvencesi olduğunu bildirdi.

  Sezer, "Büyük değer verdiğimiz bu anlamlı günde, Türk ulusunun ve tüm dünya vatandaşlarının, İnsan Hakları Gününü en içten duygularımla kutluyor, insan haklarının ve temel özgürlüklerin tüm dünyada tartışmasız biçimde kabul edildiği aydınlık bir geleceğe hep birlikte ulaşmamızı diliyorum" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı