Gündem Haberleri

  Sezer, askere meydan okudu

  Hürriyet Haber
  14.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Le Monde, Cumhurbaşkanı Sezer'in imzalamadığı KHK ile askere meydan okuduğu yorumunu yaptı. Gazete, askerlerin böyle bir şeye alışkın olmadığını belirterek, ‘‘Askerler AB normlarına pek uymayan bir siyasi sistemin üzerinde bütün ağırlıklarıyla var olmaya devam ediyorlar’’ diye yazdı.

  LE Monde Diplomatique, Eric Ruleau imzasıyla ‘Paşaların Cumhuriyeti’ başlığıyla verdiği geniş haber yorumunda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer için ‘‘Memurları sorgusuz, sualsiz işten çıkarmayı öngören hükümet kararnamesini imzalamayarak askere meydan okudu’’ diye yazdı. Gazete, ‘‘Bu veto böyle direnişlere pek alışkın olmayan silahlı kuvvetleri yüksek komutanlığına bir meydan okuma gibi algılandı. Çünkü askerler Avrupa Birliği normlarına pek uymayan bir siyasi sistemin üzerinde bütün ağırlıklarıyla var olmaya devam ediyorlar’’ dedi.

  Haberde Sezer'in veto ettiği hükümet kararnamesinin, PKK sempatizanlarına veya İslami kökten dincilere sempati duymakla suçlanan memurları işten çıkarmayı öngördüğü belirtildi.

  Haberde eski darbecilerin, darbe yıldönümü kutladıkları ve bunun olağan karşılandığı oysa böyle bir şeyin herhangi bir demokratik ülkede oldukça tuhaf karşılanacağı vurgulanırken, ‘‘Şaşkınlık duyanlar ancak, yüzyıllar boyunca işlenen egemen kültürü bilmeyenlerdir’’ görüşüne yer verildi. Yazıda, ‘‘Bunlar, cumhuriyette olduğu gibi Osmanlı İmparatorluğu'nda da silahlı güçlerin siyasi manzara içinde kapladıkları ayrıcalıklı gücü bilmeyenlerdir’’ dendi.

  Doğum günü çiçeği

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, 59'uncu yaşgününü, Peru'nun Ankara Büyükelçisi Javier Paulinich Velarde'yi Çankaya Köşkü'nde kabulünden önce kutladı. Kabulden önce bir gazeteci, 59 yaşına basan Cumhurbaşkanı Sezer'e bir buket çiçek sunarak, doğum gününü kutladı. ‘‘Çok naziksiniz’’ diyerek çiçek demetini alan Sezer, kabulu izleyen basın mensuplarının tek tek ellerini sıktı ve teşekkür etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı