Gündem Haberleri

  Sezer: Abhazya'ya Türk barış gücü gidebilir

  Hürriyet Haber
  09.11.2001 - 15:20 | Son Güncelleme:

  Tacikistan ve Gürcistan'a yaptığı gezileri tamamlayarak Türkiye'ye dönen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, havaalanında bir basın açıklaması yaptı.

  Dün gazetelerde yer alan Gürcistan'ın Abhazya'ya Türk askerinin gönderilmesini istedi iddialarını yanıtlayan Sezer, Gürcistan'ın böyle bir temennide bulunduğunu ancak bu konuda yetkinin Birleşmiş Milletler'de olduğunu söyledi.

  Sezer, Tacikistan'da Devlet Başkanı Rahmanov'la yaptıkları görüşmeler sırasında dostluk karşılıklı anlayış ve eşitlik ilkelerinin üzerinde durulan anlaşmalar yapıldığını belirtti. Bu kapsamda Tacikistan ile terörist ve örgütlü suçlarla mücadele ile haberleşme alanında anlaşmalar imzaladıklarını söyledi.

  Sezer, Tacikistan'da Afganistan harekatı sonrası yönetimle ilgili temaslarda bulunduklarını bu kapsamda devrik Afganistan Devlet Başkanı Rabbani'yle de görüştüğünü söyledi. Sezer, bu görüşmelerde Taliban sonrası için Afganistan'da çoğulcu bir yönetim kurulması konusunda aynı görüşe vardıklarını söyledi.

  Sezer Gürcistan gezisi sırasında Devlet Başkanı Şevardnadze ile yaptıkları görüşmede, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ve Şahdeniz boruhatları ile Gürcistan'ın iç sorunlarını ele aldıklarını belirtti. Sezer, Türkiye'nin Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu belirtti ve Abhaz kökenli vatandaşlarımızın bu konuda yardımlarını bekliyoruz değerlendirmesinde bulundu.

  Sezer, öncelikle Şahdeniz projesinin hayata geçirilmesi için çalışma kararı aldıklarını ve BTC konusunda da Gürcistan ile işbirliğinin devam edeceğini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı