Gündem Haberleri

  Sezaryen yaralarının sonu mu geldi?

  Birce BORA / LONDRA
  18.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrailli doktorlar ameliyat yaralarını dikmeden birleştirmek için, kaynak yapmayı andıran yeni bir teknik geliştirdi.

  Geride çok daha az iz bırakacağı ve çok daha çabuk iyileşme sağlayacağına inanılan bu yöntemden ilk yararlananlar sezaryen ile bebek sahibi olan kadınlar olacak.
   
  Bu sonbaharda hastanelerde kullanılmaya başlanması beklenen yöntemden, yanıklarda ve estetik ameliyatlarda da yararlanılması bekleniyor.
   
  IonMed adlı şirketin geliştirdiği yeni yöntemde, BioWeld adı verilen ve yaklaşık 40 derece sıcaklığında doğal şekerlerden üretilmiş bir plazma püskürten kalem benzeri bir cihaz kullanılıyor.

  Cihazın püskürttüğü plazma acı verecek ya da dokuları zedeleyecek kadar sıcak değil, ancak yine de deriyi kaynatmakta başarılı oluyor. Cihazın bir sezaryen yarasını sadece 3-4 dakika içinde kapatabildiği ve bir çok kadında oluşan belirgin yara izini de önlediği iddia ediliyor.
   
  Cihazın, gerekli izinler alındıktan sonra Eylül ayından itibaren Avrupa’da kullanılmaya başlanacağına inanılıyor. Cihazın hastanelere yaklaşık 2500 sterline (7400 Türk lirası) mal olacağı ve her hasta üzerinde kullanılacak özel kitin de 15-20 sterlin (30-60 Türk Lirası) civarında fiyatlandırılacağı düşünülüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı