GeriGündem Seyrek'te biodizel üretilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Seyrek'te biodizel üretilecek

İzmir'in Seyrek Beldesi Belediye Başkanı Nurgül Uçar, tarımsal üretimde mazot maliyetini yarıya indirmek ve girdi fiyatlarında tasarruf sağlamak için beldede biyodizel üretileceğini söyledi.

İzmir'in Seyrek Beldesi Belediye Başkanı Nurgül Uçar, Seyrek Beldesi'nin İzmir'de kalan ender tarım arazisi kaynaklarından olduğunu belirterek, beldede 80 bin dönüm tarım arazi bulunduğunu ifade etti.
Tarım arazileri nedeniyle korunması gereken bir bölge konumunda bulunduklarının farkında olduğunu dile getiren Uçar, şunları kaydetti:

“Tarım arazilerini koruyabilmek ve tarımsal üretimi devam ettirebilmek için çiftçinin, tarlasının efendisi olmasını sağlayacağız. Bunun için bazı çalışmalarımız var. Öncelikle minimum maliyetle maksimum verim alınması gerek ki tarımsal üretim devam edebilsin. Tarla sahipleri ya da çocukları, tarımdan uzaklaşarak, asgari ücretle fabrikalarda çalışmayı tercih ediyor. Verimli ve düşük maliyetli üretimi sağlayabilirsek, insanlar fabrikalardan tarlalarına dönecek.”

Tarımsal üretimi özendirmek için öncelikle kendi tarlasında deneme çalışmaları yaptığını anlatan Uçar, tarlasına kanola bitkisi ektiğini, daha sonra bunu biyodizele çevireceğini ifade etti. Uçar, şöyle devam etti:
“İlimizdeki üniversitelerin tarımla ilgili bölümlerinden yardım alarak, tarlaları en verimli hale getirmek için çalışıyoruz. Kanola üretimini kendi tarlamda deniyoruz. Kanoladan biyodizel üretimi gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bunu yapabilirsek, kanola bitkisini önce yağa, oradan da biyodizele çevirebilirsek, mazot maliyeti azalır. Mazotun litresi 2 YTL, biyodizel üretimi 1,1 YTL'ye gelecek. Önce ben tarlamda üretip, bunun nasıl olduğunu ve yapılabileceğini belde halkına göstereceğim, daha sonra onlardan da benzerini yapmalarını isteyeceğim. Kanola ve biyodizel konusunda TARİŞ Ar-Ge'nin de desteğini alıyoruz.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle