Gündem Haberleri

  Şeyini şey ettiğimin şeyi

  Hürriyet Haber
  14.04.2004 - 13:30 | Son Güncelleme:

  Türk siyasî edebiyatına ve kültürüne, TBMM Başkanı Bülent Arınç sayesinde yeni bir “veciz” cümle girdi: Şeyini şey ettiğimin şeyi ! Meclis Başkanı’nın bir gazeteciye verdiği bu “zarif” cevabın, dünya demokrasi tarihinde bir eşi benzeri var mıdır, bilmiyorum. Şeyini şey ettiğimin şeyi!


  23 Nisan resepsiyonu hakkında düzenlediği basın toplantısında geçti bu konuşma.

  Atv muhabiri Meclis Başkanı’na (damarına basarak) sordu: “Resepsiyon davetiyelerinde sadece kendi isminizi yazmışsınız. Bu defa eşinizin ismine yer vermediniz. Daha öncekilerde vardı. Bunun nedeni nedir?”

  Hiddetle muhabire dönen TBMM Başkanı’nın cevabı: Şeyini şey ettiğimin şeyi !..

  Ve arkasını dönüp salondan çıktı.

  Muhabirlerin Meclis Başkanı’ndan açıklama istemeye vakitleri olmadı :

  - Sayın Başkan, ‘Şey’den ve ‘şey etmek’ten maksadınız nedir?

  *

  Ben bu satırları yazarken Arınç bir açıklama yaparak “Bugün biraz da sinirli olarak verdiğim cevabın maksadını aşan bir üslup olduğunu kabul ediyorum. Bu açıdan üzüntümü belirtmek isterim” dedi ve basın mensuplarını suçladı.

  Bu son sözü biraz açalım mı?

  (1) Biraz sinirli iken böyle diyen bir Başkan, iyice sinirlense ne yapar kimbilir? (Mesela, Cumhurbaşkanı yurtdışında iken Başkomutanlık görevi de Arınç'a düşer, biliyorsunuz)

  (2) Maksadını aşmış, sözleri... Maksadı ne imiş acaba?

  (3) Başkan üzgünüm diyor ama özür dilemiyor, dikkat ederseniz.

  Bu söze şu veya bu şekilde bir tepki vermek, bir yorum yapmak, en azından alaya almak gerek, böyle kuru kuru aktarmakla olmaz, biliyorum.

  Ama Haber Merkezi’ndeki 4-5 arkadaşımla yarım saattir konuşuyorum, hani bir laf bulurum belki söyleyecek diye... I-ıh, inanın nefesim kesildi!

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı