Gündem Haberleri

  Şeyh Putin

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  30.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rus muhalefeti, üçüncü kez devlet başkanlığı koltuğuna oturan Vladimir Putin’in yatları, katları, uçak filosuyla bir Körfez şeyhi kadar zengin olduğunu gösteren milyar dolarlık malvarlığını açıkladı.

  ESKİ Başbakan Yardımcısı, liberal muhalif liderlerden Boris Nemtsov, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, yeniden göreve seçilirken meydanlarda “Ülkem için kürek mahkumu gibi gece gündüz çalışıyorum” diyen Devlet Başkanı Vladimir Putin’in (59) aslında ne kadar zengin olduğunu gösteren bir rapor açıkladı.

  “Kürek Mahkumu’nun Yaşamı” başlıklı 32 sayfalık raporda, 2000 yılında iktidara yükselen eski KGB ajanı Putin’in rezidansları, uçak filosu, yatları, saat koleksiyonu tek tek listelenmiş. Bunların sadece bakımı yılda 2.5 milyar dolara mal oluyor.

  Nemtsov, raporu başkent Moskova’daki matbaaların basmaktan çekindiğini, gazetelerin de ilgi göstermediğini söyledi. Daha çok kişi okuyabilsin diye Live Journal sosyal paylaşım sitesi üzerinden yayınlanan raporda muhalifler şu ifadeleri kullanıyor:

  “12 yıllık iktidarı döneminde Putin sadece patronu Boris Yeltsin’i değil, Sovyetler zamanındaki Komünist partisi liderlerini de çoktan solladı. Putin Körfez ülkelerinden bir şeyh gibi oldu. 20 milyondan fazla kişinin geçim sıkıntısı yaşadığı bir ülkede devlet başkanının lüks yaşantısı, sınır tanımayan bir liderin toplumu açıkça ve alaycı bir şekilde hiçe sayması anlamına gelir.”

  /images/100/0x0/55eb377cf018fbb8f8b2f16f

  Sözcüsü: Hepsi devlete ait

  Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov ise rapora tek cümlelik savunma yaparak, “Tüm sıralanan varlıklar Rusya devletinin demirbaşıdır, Vladimir Putin’in özel mülkiyeti değildir” dedi. Siyasi uzmanlara göre, Putin’in hayatının ortalama bir Rus’a kıyasla ne kadar farklı olduğunu öne çıkaran muhalefet, orta sınıfın geniş kesimlerine nüfuz etmeyi istiyor.

  İşte malvarlığı

  20 sarayı ve villası var
  Karadeniz kıyısındaki Gelincik Sarayı (1 milyar dolara inşa edildi)
  Soçi’deki yazlık rezidansı Boçarov
  Çarlık döneminden kalma St. Petersburg Konstantin Sarayı

  15 helikopteri, 43 uçağı, dört yatı var

  İl-96 özel uçağı 40 milyon dolar değerinde. Sadece tuvaleti bile 75 bin dolara maloldu.
  Airbus ACJ319 uçağı. Sadece içindeki mobilyası 35 milyon dolar
  Falcon tipi uçak 50 milyon dolar
  Uçağının tuvaleti 75 bin dolar

  Yatı Türkiye yapımı

  54 metrelik Sirius yatının değeri     37 milyon dolar
  Olimpiya yatının değeri  50 milyon dolar
  Rosiya gemisi 1.2 milyon dolara restore edildi
  11 lüks saati

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı