Gündem Haberleri

  Şeyh Ömer'in oğlu öldü iddiası

  Hürriyet Haber
  18.11.2001 - 13:22 | Son Güncelleme:


  ABD'nin Afganistan'a yönelik bombardımanları sırasında, 1993 yılında Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) düzenlenen bombalı saldırıda sorumluluğu olduğu gerekçesiyle ABD'de ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Mısırlı imam Şeyh Ömer Abdülrahman'ın oğlunun da öldüğü ileri sürüldü.

  Londra'da yayımlanan Arap yanlısı Eşşark El Avsat gazetesi, Londra'daki Müslüman kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde, ŞeyhÖmer'in 29 yaşındaki oğlu Esad Abdülrahman'ın da El Kaide liderlerinden Muhammed Atıf'ın öldürüldüğü saldırıda yaşamını kaybettiğini öne sürdü. Gazetenin haberi, bağımsız kaynaklar tarafından henüz doğrulanmadı. 

  EL-HAYAT: AMERİKAN ASKERLERİ KAÇIRDI

  Londra'da yayımlanan El Hayat Gazetesi, 1993 yılında New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ne (DTÖ) düzenlenen bombalı saldırıda sorumluluğu olduğu gerekçesiyle ABD'de ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Mısırlı imam Şeyh Ömer Abdürrahman'ın oğlunun Amerikan askerlerince kaçırıldığını yazdı.

  Arapça yayımlanan El Hayat Gazetesi, adını vermediği ''Müslüman kaynaklara'' dayanarak verdiği haberde, Ahmed Esad Abdürrahman'ın iki gün önce Afganistan'ın başkenti Kabil'den güneydeki Kandahar kentine gitmeye çalışırken Amerikan askerleri tarafından ele geçirildiğini ileri sürdü.

  Londra'da yayımlanan Eş Şark El Avsat Gazetesi ise, Şeyh Ömer'in 29 yaşındaki oğlu Ahmed Esad Abdürrahman'ın, El Kaide liderlerinden Muhammed Atıf'ın öldürüldüğü saldırıda öldüğünü yazmıştı.

  Gazete, Şeyh Ömer'in oğullarından Abdullah'ın açıklamasına dayanarak, Mısırlı imamın oğullarından Saif'in de 11 yıldan daha uzun bir süredir Afganistan'da olduğunu yazdı.

  Abdullah, Saif'in, Sovyet işgaline karşı savaşmak için Afganistan'a giden binlerce kişinin arasında bulunduğunu söyledi.

  1993 yılında ABD'nin New York kentindeki DTÖ binasına bomba yüklü bir araçla düzenlenen, 6 kişinin öldüğü, en az 1000 insanın da yaralandığı bombalı saldırıyla bağlantısı olduğu gerekçesiyle tutuklanan ve ''Kör İmam'' olarak da bilinen Şeyh Ömer, 1995 yılında ABD'de ömür boyu hapis cezası almıştı.  Şeyh Ömer, Mısır'ın en büyük militan grubu İslami Cemaat'in ruhanilideri.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı