GeriGündem Seyfülislam Kaddafi Nijer sınırını geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Seyfülislam Kaddafi Nijer sınırını geçti

Seyfülislam Kaddafi Nijer sınırını geçti
refid:19107726 ilişkili resim dosyası

Libya Ulusal Geçiş Konseyi’ne (UGK) bağlı bir yetkili, öldürülen devrik lider Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam’ın Nijer’e kaçtığını ve burada Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) teslim olmak istediğini öne sürdü. Mahkeme, bu konuda gayri resmi görüşmeler yapıldığını doğruladı.

Üst düzey yetkili, Seyfülislam’ın sınırı geçtiğini belirterek, UCM’ye teslim olmanın yolunu aradığını belirtti.

 

Adını açıklamak isteyemeyen yetkili, “Seyfülislam’ın kendisine çıkış yolu bulmasında yardımcı olmaları için Mali ve Güney Afrika’yla temas kurduğunu, ancak henüz onay almadığını” bildirdi.

  

Hakkında tutuklama kararı çıkardığı kişileri, üyesi olan ülkelerden teslim alan UCM, Seyfülislam'ın teslim olması ihtimali üzerinde resmi olmayan görüşmelerde bulunduğunu belirtti. 

 

"TESLİM OLMAK İSTİYOR"

UGK komutanlarından Abdül Mecid Mlegda, Seyfülislam’ın istihbarat şefi Abdullah El Senusi ile Nijer’e kaçtığını ve burada UCM’ye teslim olmak için uçak talep ettiğini belirtmişti.

 

Bir diğer UGK yetkilisi ise Seyfülislam’ın teslim olmak için şartlar öne sürdüğünü ve güvenliğinin sağlanmasının ardından kendisine uçak gönderilmesini istediğini ifade etti.

 

El Arabiya gazetesi ise Seyfülislam’ın Afrikalı paralı askerler tarafından korunmakta olduğunu, hatta babasından kalan değerli mücevher ve dövizleri bu askerlerin yardımıyla Nijer’e kaçırmış olabileceği bilgisini verdi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle