Gündem Haberleri

  Şevki'ye 5. tutuklama

  Hürriyet Haber
  05.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  RP'nin kapanmasına neden olan eski parlamenterlerden biri olan Şevki Yılmaz hakkında, Rize Sulh Ceza Mahkemesi de gıyabi tutuklama kararı aldı. Daha önce hakkında alınmış 4 tutuklama kararı bulunan Şevki Yılmaz, halen Almanya'da bulunuyor.

  RP'nin kapanmasının ardından milletvekilliği düşen Şevki Yılmaz hakkında, Rize Sulh Ceza Mahkemesi de gıyabi tutuklama kararı verdi.

  Rize Cumhuriyet Meydanı'nda 10 Aralık 1995 günü yaptığı konuşmada, TBMM'nin manevi şahsiyetini alenen tahkir ve tezyif ettiği iddiasıyla Yılmaz hakkında soruşturma açılmıştı. O dönemde milletvekili olduğu için, Yılmaz hakkında hazırlanan dosya, dokunulmazlığının kaldırılması için Adalet Bakanlığı'na gönderilmişti. RP'nin kapatılmasından sonra, milletvekilliği düşenlerin dosyaları savcılıklara gönderildi. Rize Cumhuriyet Başsavcısı Hamdi Yaver Aktan, Şevki Yılmaz'la ilgili dosyayı işleme koydu. Başsavcı Aktan'ın talebi üzerine Rize Sulh Ceza Mahkemesi, yurt dışında bulunduğu belirtilen Şevki Yılmaz hakkında, gıyabi tutuklama kararı verdi.

  Yılmaz, sözkonusu konuşmasında, şunları söylemişti: ‘‘Meclis'e, Çekiç Güç'ü getirecek, PKK'yı besleyecek, PKK'ya af kanunu çıkaracak, mazlumun katili eşkiyaya oy veren vatan hainleri girer de, Çekiç Güç'e güle güle diyecekler niçin giremez? Bu Meclis'e Ayasofya'dan Allahü Ekber seslerini susturanlar girdi de onu kurtaranlar niçin giremezler? Bu Meclis'e İstanbul'dan Yahudi, Ermeni uyruklu millevekili adayları girmeye çalışır da biz niçin giremeyiz. 6'ncı filodaki 5 bin Amerikan askerine Manukyan ile 5 bin Türk kızını peşkeş çekenler girer de, bunların hesabını soracaklar, sizin parlamentonuza nasıl giremezler?’’

  Yılmaz hakkında, daha önce de 4 ayrı dava nedeniyle gıyabi tutuklama kararı verilmişti. Yılmaz hakkındaki ilk gıyabi tutuklama kararı, 11'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nce Meclis hakkında sarfettiği sözler nedeniyle alınmıştı. Önceki gün de, TSK'ya, Meclis'e ve Atatürk'e hakaretten açılmış üç ayrı dava nedeniyle gıyabi tutuklama kararları verilmişti.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı