GeriGündem "Sevinçten havalara uçabilirim"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Sevinçten havalara uçabilirim"

"Sevinçten havalara uçabilirim"
refid:21021213 ilişkili resim dosyası

16 yıl önce Ege’de düşen F-16’da şehit olan Yüzbaşı Nail Erdoğan kızı konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 1996 yılında Sakız Adası açıklarında Yunan savaş uçağı tarafından düşürülen Türk F-16’sının şehit pilotu Yüzbaşı Nail Erdoğan’ın naaşının çıkarılması için Genelkurmay Bakanlığı’na talimat verdiği haberi, şehidin kızı 23 yaşındaki Evrim Erdoğan’ı sevince bağdu. Evrim Erdoğan, "Sevinçten havalara uçabilirim" dedi.


Ege’de 8 Ekim 1996 tarihinde görev yaparken Yunan savaş uçaklarıyla girdiği it dalaşı sırasında Sakız Adası açıklarında Yunan pilotun düşürdüğü F-16 uçağının pilotu 1961 doğumlu yüzbaşı Nail Erdoğan’ın naaşı ve uçak enkazı bugüne kadar çıkarılmadı. Şehit pilotun kızı Aydın Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümü son sınıf öğrencisi kızı Evrim Erdoğan, araştırma gemisi Nautilus’un Suriye açıklarında düşen Türk uçağını ve pilotları kısa sürede bulmasının ardından umutlandı.

Evrim Erdoğan, Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde yaşayan Nautilus’un Türk sorumlusu Bodrum Karya Kültür ve Sanat Vakfı (BOSAV) Başkanı Tufan Turanlı ile görüştü. Evrim Erdoğan, Turanlı’dan babası şehit pilot yüzbaşı Nail Erdoğan’ın naaşının çıkarılıp kendilerine teslim edilmesi konusunda yardım istedi. Evrim Erdoğan, yardım çağrısının gazetelerde yayınlanmasının ardından, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, babasının naaşının çıkarılması konusunda Genelkurmay Başkanlığı’na ’Çıkarın" talimatı verdiğini öğrenince sevince boğuldu. Evrim Erdoğan, Sevinçden havalara uçabilirim. Gerçi bu konuda bize herhangi bir bilgi verilmedi. Umarım bu sevincimiz, bu heyecanımız yarım kalmaz. 400 metre derinlikte demir bir kafes içinde yatan babama ulaşabilirler. Sayın Cumhurbaşkanımıza ilgileri için çok teşekkür ediyoruz" dedi.

İNTERNETTE İMZA KAMPANYASI

Nautilus’un Türkiye sorumlusu Bodrum Karya ve Kültür Vakfı Başkanı Tufan Turanlı da, kendilerine verilecek her türlü görevi yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Öte yandan şehit pilot Nail Erdoğan’ın kızı Evrim Erdoğan, ’Şehidimize Sahip Çıkalım’ sloganıyla internette ’www.imzakampanyam.com’ adresinde imza kampanyası başlattı. Evrim Erdoğan, "Babamım 400 metre derinlikteki enkaz yığınının içinde olan naaşının çıkarılması için Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimat vermesi gerekli. Kamuoyunun desteğiyle sesimi duyurmayı amaçlamaktayım" yazdığı ve 17 Temmus 2012 tarihinde başlattığı kampanyaya şu ana kadar 454 kişinin imza atarak destek verdiği kaydedildi.

YUNAN PİLOT 7 YIL SONRA ÖZÜR DİLEDİ

Olay, 8 Ekim 1996’da Sakız adası yakınlarında meydana geldi. Ege Denizi üzerinde günlük rutin eğitim uçuşu yapan Türk F-16’ları saat 14.50’de Sakız adası yakınlarındaki iki Mirage 2000 tipi Yunan Savaş uçağı ile karşılaştı. Yunan Mirage uçağındaki pilot Thomas Grivas’ın Türk F16’sının ateşleme sistemini kilitleyip, uçakta yüklü ’Magic’ füzesini ateşlediği öne sürüldü. Pilot Yarbay Osman Çilekli son anda fırlatma koltuğu sayesinde kurtulurken, öğretmen Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan uçakla birlikte denize gömüldü. Olay, Genelkurmay yetkilileri tarafından it dalaşı sırasındaki ’kaza’ olarak değerlendirildi. Şehit Pilot Nail Erdoğan’ın cesedi bugüne kadar çıkarılamadı. Olaydan 7 yıl sonra Yunan basınında yayınlanan haberlerde Yunanlı pilot Thomas Grivas’ın özür dileyen ifadelerine yer verilince, uçağın kaza sonucu değil vurularak düşürüldüğü ortaya çıktı. Olayın kaza olmadığı anlaşılınca Erdoğan ailesi Yunan hükümetine karşı AİHM’de 625 bin Euro tazminat istemiyle dava açtı. Erdoğan Ailesi’nin dilekçesini inceleyen AİHM 3’üncü Dairesi, taraflara son delillerini sunması için süre verdi, daha sonra delilleri yeterli bulmayıp, tazminat isteğini geri çevirdi. Ailenin avukatı Mehmet Emin Keleş bir kez daha düzeltme istemiyle bu karara itiraz etti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle