GeriGündem Sevimli domuz şehre indi...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sevimli domuz şehre indi...

Yaz tatilindeki çocuklara ve aynı zamanda büyüklere de hoşça vakit geçirtecek bir film... Kendini çoban köpeği sanan sevimli domuzun serüvenlerini konu alan Bebe'nin devamı olan Bebe Şehirde (Babe: Pig in the City) filminde, küçük domuzu bu kez insanlara yardımcı olmaya çalışırken izleyeceğiz. 1995 yılında çekilen ilk Bebe filmi, aynı yıl elde ettiği olağanüstü gişe hasılatının yanısıra, aralarında en iyi film ve en iyi görsel efekt kategorileri de olmak üzere tam 7 dalda Oscar ödülüne aday gösterilmişti. Film aynı zamanda Hollywood Yabancı Basın Derneği tarafından komedi ve müzikal dalında en iyi film seçilerek Altın Küre ödülüne layık görülmüştü. Bebe: Şehirde'deki olaylar, ilk filmin kaldığı yerden, yani Bebe'nin bir kahraman olarak Hogget Çiftliği'ne dönüşünden itibaren başlıyor. Filmin yönetmenliğini George Miller yapıyor. Başrollerini ilk filmde de aynı rolleri üstlenen Magda Szubanski-James Cromwell ikilisi üstleniyor ve Hoggett çiftliğinin sahipleri olan karı-koca Hoggett'ları canlandırıyor. Bu devam filminde onların yanısıra genç kadın oyunculardan Mary Stein da kamera karşısına geçiyor ve Flealands Hotel'in sahibesi rolünü üstleniyor. Tecrübeli aktör Mickey Rooney ise otelin tek insan müşterisi Fugly Floom rolüyle kamera karşısına geçiyor.

Filmde toplam sayıları 600'ü bulan uluslararası bir prodüksiyon ekibi görev yaptı. Filmin görsel efektleri ise üç ayrı ülkede birden gerçekleştirildi.

Bütün çekimler tamamlanıp da sıra prodüksiyona katkıda bulunanların hepsinin bir arada yer aldığı bir hatıra fotoğrafı çekimine geldiğinde büyük zorluk yaşandı. Filme katkıda bulunanların sayısı o kadar fazlaydı ki hiçbir fotoğraf makinesi merceğinin bunca kalabalığı tek kareye sığdırması mümkün değildi. Sonuçta Bebe'nin ortaya konması ve çeşitli grupların onun çevresinde yer almasıyla ayrı ayrı çekimler yapılabildi. İşte filmin hatıra fotoğrafında yer alanların tam listesi: 799 hayvan, 600 film çalışanı, 26.500 balon, 1.200 figüran, 200 walkman, 20 Suzuki araba, 2 bebek, 1 evli çift, 1 nişanlı çift...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle