Gündem Haberleri

  Sevgiliyi hangi ünlü oynayacak

  Hürriyet Haber
  08.10.2007 - 09:01 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de yaşayan Türk yönetmen Fuad Kavur, çekimlerine 2010'da başlanacak olan Atatürk filminde dünyaca ünlü yıldızları oynatmayı planlıyor.

  Kavur , Atatürk 'ü oynaması için beyazperdenin son James Bond'u Daniel Craig'e teklif götürüldüğünü söyleyerek "Craig prensip olarak bu rolü oynamayı istiyor. Ama senaryoyu beğenmesi lazım" dedi.

  Kavur, Atatürk''ün özel yaşamının da ele alınacağı filmde Ulu Önder'in Bulgar aşkı Dimitrina Kovaçeva'yı  oynaması için de İngiliz yıldız Keira Knightley'e teklif götürmeyi dşündüklerini açıkladı. "Bu rolü Avrupalı bir yıldız oynamalı. Bana göre bunun için en uygun aday da Keira Knightley" diye konuştu.

  İMKANSIZ AŞK DAHA ÖNCE DE BELGESEL FİLM OLMUŞTU

  Atatürk ile Bumgar bir generalin kızı olan Dimitrina Kovacheva arasındaki iliki daha önce de bir belgesele konu olmuştu.

  Sofya merkezli International Film Service tarafından yapılan belgesel filmde, 1913 yılının sisli bir gününde askeri ataşe olarak Bulgaristan'a giden Mustafa Kemal'in Sofya'da bir gazinoda Eski Bulgar Savunma Bakanı General Stilyan Kovaçev'in ikinci kızı Dimitrina Kovaçeva ile karşılaşmsıyla başlayan aşkları konu ediliyor.

  AŞK YILBAŞI BALOSUNDA ALEVLENDİ

  Sevgiliyi hangi ünlü oynayacak
  Dimitrina rolü için Knightley'e teklif götürüldü.

  Dimitrina sık sık yardım konserleri düzenlerken Mustafa Kemal de büyük bir keyifle bu konserlere katılıyordu. Bu sırada düzenlenen bir Yılbaşı balosunda Mustafa Kemal Bulgar kızı Dimitrina'yı dansa kaldırdı. Belgeselde romantik aşk hikayesinin başlangıcı olarak gösterilen bu dans sırasında "salondaki herkesin çifti izlediği" belirtildi.

  Kaynaklara göre Dimitrina'nin kensidisine olan sevgisinden emin olan Mustafa Kemal, muhtemel bir evlilik için önünde duran engellerin ise farkındaydı. Bütün bunlara rağmen Atatürk'ün Dimitrina'yı babasından istedi. Babasının "kızının başka bir dinin dogmalarını kabul etmeyeceği inancı ile" Dimitrina'yı Mustafa Kemal'e vermediği bildirildi. Bunun üzerine Mustafa Kemal ve Dimitrina çiftinin gizli gizli buluşmaya başladı.

  1915 yılında güzel Dimitrina'yı babasından ikinci kez isteyen Mustafa Kemal, belgesele göre ikince kez reddedildi. Kızının Mustafa Kemal ile hala görüşmesinden rahatsız olan General Kovaçev de Dimitrina'yı bir an önce Bulgar bir mühendis ile evlendirdi. Belgesele göre, babasının kendisi için verdiği karara uyan Dimitrina'nın Mustafa Kemal ile ayrılmak zorunda kaldı ancak onu hiçbir zaman unutmadı.

  "ATATÜRK KALBİNİ BULGARİSTAN'DA BIRAKTI"

  Lyudmila Parvanova imzalı haberde, "Atatürk kalbini Bulgaristan'da bıraktı. Modern Türkiye'nin kurucu babası, Dimitrina Kovaçeva'nın elini iki kez tutmak istedi" ifadeleri yer aldı.

  Modern Türkiye'de herşeyin Atatürk'ün adı ile bağlantılı olduğu belirtilen haberde, "Bu unutulmaz tarihi figürün heykelinin yer almadığı bir yer bulmak çok zor" denildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı