Gündem Haberleri

  Sevgiliye de tanık koruma

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  17.10.2005 - 11:59 | Son Güncelleme:

  Terör ve örgütlü suçla mücadele başta olmak üzere on yıl ve üstü cezası olan kritik davalarda, tanıklık yapacak kişilerin sevgililerine de Tanık Koruma Programı uygulanacak.

  Adalet Bakanlığı tarafından kurulan Tanık Koruma Kanunu Komisyonu, çalışmasını tamamladı. Tanık Koruma Kanunu Tasarı önümüzdeki günlerde, Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Türk kamuoyunun Amerikan filmlerinde gördüğü gibi kilit tanık devletin korumasına altına alınacak ve yeni bir yaşama adım atacak. Tasarı özetle şu düzenlemeleri getiriyor:

  DEŞİFRE OLANA

  Türk Ceza Kanunu ve özel kanunlarda ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis (ömür boyu hapis), müebbet hapis ve üst haddi on yıl veya daha fazla hapis cezası gerektiren suçlar’ ile ‘çıkar amaçlı suç örgütleri ve terör örgütlerinin faaliyetleri çerçevesinde işlenen’ suçlarla ilgili tanıklık yapacaklara bu kanundaki koruma tedbirleri uygulanacak. Kimliği açığa çıkan veya açığa çıkmasa dahi tanıklığı nedeniyle hayati risk altında bulunan tanıkları mahkeme Tanık Koruma Programına alabilecek.

  VİDEOLU İFADE

  Bu tedbirler üçüncü dereceye kadar yakınlar ile nişanlı, eski eş ve hatta yakın ilişki içinde olunan kişilere yani arkadaş ve sevgiliye de uygulanacak. Tanık olarak dinlenen suç mağdurları ve yakınları da programdan yararlanacak. Duruşmada hazır bulunma hakkına sahip bulunan, sanık ve avukatları bulunmadan özel bir ortamda ses veya görüntüleri değiştirilerek, özel ortamda tanıklık yapmaları sağlanacak.

  YEPYENİ BİR KİŞİ

  Tanığın estetik cerrahi veya cerrahisiz görünümü tümüyle değiştirilecek. Yepyeni bir yüze ve görünüme kavuşturulacak. Kimliği, diğer bilgi ve belgeleri yeni kimliğine göre düzenlenecek. Bu amaçla tanığın ve koruma programındaki yakınlarının adli sicil, askerlik, vergi, nüfus, sosyal güvenlik benzeri bilgi ve kayıtları değiştirilerek, tüm resmi belgeleri yeniden düzenlenecek. Yurt içinde başka bir yerde yaşaması sağlanacak. Ya da uluslararası anlaşmalara ve karşılılıklık ilkesine uygun şekilde geçici veya sürekli olarak başka bir ülkede ikameti sağlanacak. Program kapsamındaki tanıklara gerektiğinde silah verilecek. Bu amaçla yeni kimliklerine uygun silah ruhsatı verilecek.

  MADDİ YARDIM DA VAR

  Tanık ve yakınlarının taşınır ve taşınmaz malvarlığıyla ilgili haklarını kullanması için gerekli tedbir alınacak. Geçici olarak geçimini sağlama amacıyla maddi yardımda bulunulacak, işe yerleştirilecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı