Gündem Haberleri

  Sevgililer Günü'nde virüslü e-posta uyarısı

  A.A.
  14.02.2006 - 13:58 | Son Güncelleme:

  İnternet güvenlik uzmanları, Sevgililer Günü dolayısıyla gönderilen sahte ve hileli e-kartlar konusunda uyarıda bulunarak, bunların dikkatli açılmasını önerdiler.

  İnternet kullanıcılarını dolandırmak isteyen “hacker”ların taktikleri arasında hileli Sevgililer Günü e-kartları göndermek ve sahte çöpçatan sitelerine yönlendirmek gibi yöntemler bulunduğunu belirten güvenlik uzmanları, e-kartların virüs ve spware barındırabileceği gibi, bu mesajların “phishing” (e-posta yoluyla sahtekarlık) için kullanılabileceği, banka ve kredi kartı ayrıntılarını alabilmek için sahte “link”ler içerebileceği uyarısında bulunuyorlar.

  “Haydut e-kartların” iliştirilmiş “URLs” yoluyla kullanıcıyı şüpheye düşürmeden, göründüğü gibi olmayan çöpçatan sitelerine yönlendirebilecekleri belirtilirken, burada kullanıcının kredi kartı ayrıntılarıyla banka hesabı bilgileri ve şifrelerini almak için türlü sahtekarlıkların olabileceği kaydediliyor. Bilgisayar güvenlik uzmanları online çöpçatanlığın patlama yaptığını belirterek, bu sitelerin bu kadar çok olmasının nedeninin, bazılarının kötü niyetli kişilerce yapılmış olabileceği şeklinde açıklıyorlar.

  Uzmanlar, bunlardan kaçınmak için güvenilmeyen e-postaların veya eklerinin açılmaması ve linklerin kliklenmemesi gerektiğine işaret ediyorlar. Geçen yıllarda 2000's Love Bug adlı virüsün bu amaçla çıkarıldığına dikkati çeken uzmanlar, kullanıcıları güvenlik yazılımlarını sürekli güncellemeleri ve kaynağı belirsiz, güvenilmeyen Sevgililer Günü mesajlarının açılmaması uyarısında bulunuyorlar.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı