GeriGündem Sevgililer Günü ne zaman kutlanacak? İşte Sevgililer Günü'nün tarihçesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sevgililer Günü ne zaman kutlanacak? İşte Sevgililer Günü'nün tarihçesi

Sevgililer Günü ne zaman kutlanacak? İşte Sevgililer Günü'nün tarihçesi

Sevgililer Günü ne zaman kutlanacak sorusunun yanıtı birçok çift tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Yılın en romantik günleri arasında yer alan Sevgililer Günü'nde yüzlerce çift birbirini mutlu edip, güzel hediyelerle bu günü karşılayacaklar. Peki, Sevgililer Günü ne zaman kutlanacak? İşte Sevgililer Günü'nün tarihçesi.

Yılın en romantik günü olan Sevgililer Günü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 14 Şubat tarihinde kutlanmaya devam edecek. Her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü'nde milyonlarca kişi sevdiği kişiyi mutlu edebilmek adına hediyeler alacak ve çeşitli organizasyonlar yapacak. Peki, Sevgililer Günü ne zaman kutlanacak? İşte Sevgililer Günü'nün tarihçesi.

SEVGİLİLER GÜNÜ NEDEN KUTLANIR?

Bir ritüel olarak her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü, Milattan Sonra III. yüzyıla dayanmaktadır. Rivayete göre İmparator 2. Claudius Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Claudias, Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentina ise Cladudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Aziz Valentina kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudias’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Valentina Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat'ında da Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

O gün itibariyle Sevgililer Günü'nün kutlandığı ifade edilmektedir. Sevgililer Günü, normal bir hediye alıp vermekten daha çok, partnerler arasında romantik bir paylaşım ve sevginin geleceğine ilişkin bir yatırım olarak da kabul edilmektedir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle