Gündem Haberleri

  Sevgili, illa alıp da yatağa yatırmak değil

  Hürriyet Haber
  15.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AKP, Sevgililer Günü'nü ilk kez Meclis'te çiçekli seramoni eşliğinde kutladı. Bazı bakanlar çocukluk aşklarını anlatırken, AKP Antalya Milletvekili Fikret Badazlı, günün anlamını ifade etmek için basın toplantısı düzenledi.

  Badazlı, "Sevgili illa alıp da yatağa yatırmak değil. Her biriniz benim sevgililerimsiniz" tanımlamasıyla basın mensuplarını şaşkınlığa uğrattı.

  AKP Antalya Milletvekili Fikret Badazlı, Sevgililer Günü için Meclis'te düzenlenen basın toplantısında, toplumda, sevgilinin "birbiriyle cinsellikle karışık aşk yaşayan çiftin dişi partneri" olarak algılandığını ileri sürdu. Badazlı, ardından yaptığı "Sevgili illa alıp da yatağa yatırmak değil. Her biriniz benim sevgililerimsiniz" tanımlamasıyla basın mensuplarını şaşırttı. Siyasetten önce çiçek borsası başkanlığı yapan ve çiçekçileri desteklemeyi amaçlayan Badazlı, Dünya Sevgililer Günü'nün öyküsünü de dini unsurlar katarak, uzun uzun anlattı. Badazlı şunları söyledi: "Sevgililer Günü, MS 270'te Roma'da yaşayan ve kralın emrine uymadığı için hapse atılan filozof Valentinus'a dayanıyor. Gardiyanın kör kardeşi Julia'yla tanışan Valentinus, dinsel yönü kuvvetli biri. Julia'ya yaşam ve dinle ilgili şeyler öğretiyor. Gözlerinin açılması için Allah'a birlikte dua ediyorlar. Julia birdenbire görüyor. Valentinus ölürken Julia'ya bir mektup bırakıyor. Mektup Julia'ya 14 Şubat 270'de veriliyor. Mektubu alan Julia koşarak Valentinus'un mezarının başına pembe çiçekler açan bir badem ağacı dikiyor."

  Ali Çoşkun, eşine yazdığı şiiri okudu

  Sanayi Bakanı Ali Coşkun da Sevgililer Günü kutlamalarına eşine yazdığı bir şiirle katıldı. Coşkun'un, gazetecilere okuduğu dizeler şöyle:

  "Acılar dikense/ Sevgi bir güldür/ Dikenler arasında, gonca mısın sen/ Koparmak istesem seni dalından/ Benimle beraber kalır mısın sen."

  VEKİLLERİN ÇOĞU ÇİÇEK ALMAYI TERCİH ETTİ

  Çocukluk aşkımı hálá hatırlıyorm

  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, çocukluk aşkını hálá hatırladığını söylerken "Bir erkeğin belli bir yere gelmesinde çok kadının emeği olduğunu" ifade etti. Tüzmen, eşine sürpriz olması için aldığı hediyeyi söylemedi.

  Eşime hediye almadım çünkü geleneğimiz yok

  Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, sevginin anlık değil, her an yaşanan bir şey olduğunu söyledi. Şahen "O bakımdan tıpkı anneler, babalar günü gibi Sevgililer Gününün de bir güne sığdırılmasını doğru bulmuyorum. Eşime hediye almadım. Çünkü böyle bir geleneğim yok" dedi.

  Sevginin hákim  olduğu bir dünya

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, sevgililer Günü için "Herkes birbirini sevsin. Sevginin hakim olduğu bir dünya olsun. Eşime de hediyemi alıp götüreceğim" yorumunda bulundu.

  Benim çocukluk aşkım eşimdi

  İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, "Bütün sevenlerin Sevgililer Günü kutlu olsun. Eşime henüz hediye almadım ama alacağım. Benim çocukluk aşkım da eşimdi zaten. Beraber büyüdük" dedi.

  Bizim her günümüz sevgililer günü

  Eşi İstanbul'da yaşayan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu "Eşim henüz bir sürpriz yapmadı. Biz her sabah güne telefonla yarım saat konuşarak başlarız. Günde 10 kez mesaj atarız. Bizim için her gün Sevgililer Günü" dedi.

  İnsanın en rafine kavramı sevgidir

  Devlet Bakanı Mehmet Aydın, insanlığın en rafine kavramının sevgi olduğunu belirterek "O duyguyu da çok geniş anlamda kullanıyorum. İnsan önce kendini sevmeli, saygı duymalı. Kendisine karşı muhabbeti olmayan birinin karşıdakine de yoktur" dedi.

  Son yıllarda bu gün çok yoğun kutlanıyor

  Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'de Sevgililer Günü'nün son senelerde artan bir yoğunlukta kutlandığına dikkat çekerek "Bugünün birbirini seven herkes için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

  Hediye önemli değil ama alacağız tabii

  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, eşiyle birbirlerine olan sevgilerinin sürekli olduğunu belirterek "Onun bana, benim ona hediye almam önemli değil. Ama hediye alacağız tabii. Durun bakalım daha gün bitmedi. Ama Ahsen Hanım hassastır bu konularda" diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı