GeriGündem Sevgiler Günü ne zaman hangi güne denk geliyor? İşte 2019 Sevgililer Günü tarihi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sevgiler Günü ne zaman hangi güne denk geliyor? İşte 2019 Sevgililer Günü tarihi

Sevgiler Günü ne zaman hangi güne denk geliyor? İşte 2019 Sevgililer Günü tarihi

Sevgililer Günü bu yıl ne zaman hangi gün kutlanacak sorusunun yanıtı binlerce vatandaş tarafından sorgulanmaya devam eden konular arasında yer alıyor. Bu özel günde eşini ve ya sevgilisini mutlu etmek isteyen vatandaşlar, Sevgililer Günü tarihini sorguluyor. İşte detaylar.

Her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü bu yıl da büyük bir coşkuyla yaşanacak. Sevgililerine ve eşlerine güzel sürprizler yapacak olan vatandaşlar, Sevgililer Günü'nün hangi güne denk geldiğini merak ediyor. Sevgililer Günü bu yıl 14 Şubat Perşembe günü kutlanacak.

SEVGİLİLER GÜNÜ NEDEN KUTLANIR?

Bir ritüel olarak her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü, Milattan Sonra III. yüzyıla dayanmaktadır. Rivayete göre İmparator 2. Claudius Roma’yı kendi katı kuralları

ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Claudias, Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentina ise Cladudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Aziz Valentina kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudias’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Valentina Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat'ında da Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

O gün itibariyle Sevgililer Günü'nün kutlandığı ifade edilmektedir. Sevgililer Günü, normal bir hediye alıp vermekten daha çok, partnerler arasında romantik bir paylaşım ve sevginin geleceğine ilişkin bir yatırım olarak da kabul edilmektedir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle