Gündem Haberleri

  Sevda Tepesi Özal’ı çileden çıkartmıştı

  Serkan AKKOÇ İSTANBUL Nuray BABACAN
  11.08.2006 - 01:02 | Son Güncelleme:

  Eski ANAP’ın 2’nci adamı Mehmet Keçeciler, yabancılara mülk satışına izin veren yasanın iptalinin, dönemin Başbakanı Özal’ı çok kızdırdığını anlattı. Keçeciler, Özal’ın iptal kararını çıkaran Anayasa Mahkemesi Başkanı Özden’le tartıştığını ve "Değişime açık değiller" diye sinirlendiğini aktardı.

  SUUDİ Arabistan Kralı Abdullah’ın 22 yıl önce aldığı Sevda Tepesi’ne saray yapamamasının hikayesini, dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın yakın çalışma arkadaşı, ANAP’ın ’2’nci adam’ı olan Mehmet Keçeciler anlattı. 1984’te çıkarılan ve yabancılara mülk satışına izin veren yasanın iptaline kadar geçen süreçte yaşananların yakın tanığı olan Keçeciler, Başbakan Özal’ın o dönem prens olan Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile Birleşik Arap Emiri Zeyid’in İstanbul’dan arsa alma taleplerine sıcak baktığını ve buna imkan sağlayan düzenleme yaptıklarını söyledi. Keçeciler, "Sadece onlar değil, Körfez ülkelerinden çok sayıda kraliyet ailesi mensubu ve zenginin bu yönde talebi vardı" diyen Keçeciler, Özal’ın yasanın iptal edilmesinden sonra dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden ile yaptığı tartışmayla birlikte, yaşananları şöyle anlattı:

  GELİŞMEYİ ENGELLER

  1984’de Türkiye’de yabancılara sadece yatırım amaçlı değil, özel amaçlı olarak da mülk satın almalarına imkan sağlayan bir yasa çıkardık. Yasa o dönem buna karşı çıkan SHP tarafından Anayasa Mahkemesi’ne götürüldü. Birkaç ay sonra da ’yatırım amaçlı satışlara izin veren, ancak özel mülk edinmeye yönelik düzenlemeyi iptal eden’ bir karar çıktı. Başbakan Özal, bu karara çok sinirlendi. Özden ile tartıştı. Ben ’Başbakan’ın Anayasa Mahkemesi Başkanı ile karşı karşıya gelmesini doğru bulmadığımı’ söyledim. ’Bu tartışma çok yanlış’ dedim. Bana ’Ya bu insanlar Türkiye’nin gelişmesine engel oluyorlar kardeşim. Değişime hiç açık değiller, geleceği göremiyorlar" dedi. ’Anayasa’yı değiştirin’ dedim. ’Yeterli sayımız mı var’ dedi./images/100/0x0/55ea3519f018fbb8f871643e

  ARACILAR DOLANDIRDI

  Kral Abdullah, o dönem prensti ve Özal’ın yakın arkadaşıydı. Aynı şekilde Birleşik Arap Emiri Zeyd’de Boğaz’da arsa almak istiyordu. Her ikisi de özel mülk yaptırmayı düşünüyorlardı. Bu yasanın bir amacı da Körfez ülkelerindeki zenginlere arsa satışına imkan sağlamaktı. Kral Abdullah yasanın ilgili maddesinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmeden önce arsayı aldı. Ancak Emir Zeyd alamadı, hatta onun da yasa iptal edilince, Türk aracılarla arsa almaya çalıştığı, bu aracıların da kendisini dolandırdığı haberleri yayıldı.

  DALAN ÇIKARAMADI

  Sevda Tepesi’ndeki satış bu yasa sayesinde gerçekleştirildi. Bedrettin Dalan, Büyükşehir Belediye başkanıydı. Dalan aracılığıyla Boğazlar İmar uygulamasının değiştirileceği ve burada yapılaşma imkanı verileceği hesapları yapılmıştı. Ancak o dönem bu yapılamadı. Kral da Sevda Tepesi’ne istediği evi yapamadı.

  AYRICALIK ASKERDEN

  Yabancılara satış yasalarında ’mütekabiliyet esası’ vardır. Yani mal alan ülke sizin vatandaşınıza bu imkanı tanımıyorsa, siz de onlara satış yapmazsınız. Ancak 1982’de Konsey döneminde bu şart kararname ile değiştirilmişti. Özal o dönem başbakan yardımcısıydı. Körfez ülkeleri kraliyet aileleri ve zenginlerinin arsa alma talebi vardı. O dönem, sadece Körfez ülkeleri lehine kararname çıkarıldı, bunun aranmaması sağlandı. Adımı atanlar askeri yönetimdi.

  ARAPLAR KAÇTI

  Özal, "Bir kaç bin Arap arsa alsa ne olur, döviz getirirler" derdi. 1984’te Arapların çok ilgisi vardı. Özellikle Bursa ve İstanbul’a. Batılı turistlerden çok para bırakıyorlardı. Ancak esnafın yanlış tutumu nedeniyle bir süre sonra gelmemeye başladılar.

  Muhteşem manzaralı hurdalık

  SUUDİ Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz’in, veliaht prensken 27 milyon dolara aldığı, Kandilli’deki Sevda Tepesi’ne 22 yıldır çivi çakılmadı. 57 bin 470 metrekarelik arazide kapatılan bir restoran ve kır bahçesine ait küçük kaçak yapılar bulunuyor. Tepeye, eski model bir Mercedes ve bir Chevrolet otomobil de terk edilmiş. Bir bekçi tarafından korunan arazide, bugünlerde, Kral Abdullah’ın olası ziyareti için iki özel güvenlikçi de bulunuyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı