Gündem Haberleri

  ‘Sevaptır’ deyip organlarını bağışladı

  Hürriyet Haber
  27.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SAĞLIK Bakanı Osman Durmuş, insan ölünce tüm organlarının toprak olup gittiğini belirterek, ‘‘O halde, Sağlık Bakanı olarak bütün organlarımı bağışlıyorum. Ben ölünce, toprak olacağına, ne lazımsa bütün organlarımı alsınlar. İnsanı yaşatmak için organ bağışı sevaptır’’ dedi.

  Geçmiş yıllarda, bazı hastanelerde cenazelerin protezlerinin, mezarlıkta ise altın dişlerinin söküldüğünü anımsatan Durmuş, ‘‘Bakan olarak bana düşeni yaparak, hastamı ve ölümü korumak zorundayım’’ diye konuştu.

  Deprem sırasında birçok kişinin ‘buz paten sahasına cenaze konur mu?’ diye itirazda bulunduklarını anımsatan Durmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ‘‘Ben de, ‘İsabet olmuş, kokmaz' dedim. En azından gözümüzün önünde. Her organ bağışı bir insan hayatını kurtarıyor. Diyalize bağımlı hastaların en az 10-15 yıl yaşamalarını sağlıyor. Türkiye'de karaciğer nakillilerinde 2-2.5 yıldan fazla yaşayanlar var. Kornea nakli, ömür boyu götürüyor.’’

  Durmuş, deprem sırasında ‘‘Aç gözlü Kızılay yüzünden’’ 70 bin ünite kanın çöpe atıldığını bildirdi. Kadavra ve organ ticaretinin Türkiye’de yasak olduğunu belirten Durmuş, tıp fakülteleri derslerinde kullanılmak üzere Rusya ve Avusturya'dan 1000 dolar karşılığı kadavra getirme girişimine engel olduğunu bildirdi.

  Durmuş, ‘‘Bir şarap parasına adam öldürülürken, terörün bu kadar kol gezdiği bir ülkeden kadavra ithali olmaz’’ diye ekledi. Durmuş, tıp fakültelerine verilen kadavralar için dini kurallara göre ‘defin güvencesi’ verildiğini, bu kadavralar için usule uygun mezar yapıldığını sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı