Gündem Haberleri

  Sert mesajlar

  Hürriyet Haber
  26.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanlıoğı devir teslim törenindeki konuşmasında sert bir üslup kullandı. Büyükanıt, bölücü ve irticai faaliyetlerde bulunanların zamanı gelince hesap vereceklerini vurguladı.

  ORGENERAL Yaşar Büyükanıt Kara Kuveteleri Komutanlığı devir töreninde yaptığı konuşmada son yıllarda TSK’nin anayasanın 3. ve 4. maddelerinde belirtilen sorumluluklarını etkisiz hale getirme çabalarının ön plana çıktığını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter yapısının bozulmasına ya da Türkiye Cumhuriyeti’ni başka bir tür cumhuriyete dönüştürme hayalinin TSK var oldukça gerçekleşmeyeceğini söyledi.

  28 Ağustos’ta Genelkurmay Başkanlığı görevini devralacak olan Orgeneral Büyükanıt, özetle şu mesajları verdi:

  TSK ETKİSİZLEŞTİRİLMEK İSTENİYOR

  Son yıllarda, "Türkiye’de askerin rolü" genel ifadesinden hareketle, TSK’nın özellikle anayasanın 3 ve 4’üncü maddelerinde belirtilen sorumluluklarında etkisiz hale getirilme çabaları ön plana çıkmış bulunmaktadır. Açıkça ifade etmem gerekir ki, bu çevreler, ya Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter yapısından rahatsızdırlar ya da Türkiye Cumhuriyeti’ni başka bir tür cumhuriyete dönüştürme hayalini düşlemektedirler veya her iki düşünceyi de hayata geçirmeye çalışmaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, devletin kurumları ve bu kurumlarından biri olan TSK var olduğu sürece, gördükleri bu rüya gerçek olmayacaktır.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter yapısının terörle ortadan kaldırılamayacağını anlayan bazı mihrakların terörü demokrasi ve insan hakları, özgürlük gibi medeni dünyanın ortak değer yargıları ile kamufle etmek dahil, diğer yollarla üniter yapıyı bozma girişimleridir.

  DEĞİŞMEZ İLKELER

  Atatürk’ün, "Cumhuriyeti kuranlar, onu korumaya da muktedir olmalıdırlar" ifadesi, yalnız askerin değil, tüm ulusun rehberi durumundadır. Türkiye Cumhuriyeti, üniter, laik, demokratik sosyal bir hukuk devletidir.

  İĞRENÇ SALDIRILAR

  Yaşadığımız günlerde, canlarını bu güzel yurdumuz için feda etmeye yemin etmiş askerlerimize ve onların komutanlarına karşı inanılmaz iğrençlikte saldırılar yapılmaktadır. Bu yasa dışı, ahlak dışı, akıl dışı saldırıları yapanlar, yarattıkları iğrenç bataklıkta boğulacaklardır. Bir söz vardır: Rüzgar küçük ateşleri söndürür, büyük ateşleri daha da büyütür. Benim ve değerli arkadaşlarımın kalplerinde, ulus ve vatana hizmet yolunda çok büyük bir ateş yanmaktadır.

  HESAP VERECEKLER

  Bu tür gayretler ne Atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti değiştirebilir ne de ülkeyi bölebilir. Zamanı geldiğinde yasalar çerçevesinde bu kişiler ve gruplar, gereken hesabı verirler ve vereceklerdir. Hiçkimse, hiçbir kurum, insan hakları, özgürlük, demokrasi gibi insanlığın yüksek değerlerini teşkil eden kavramların arkasına saklanarak, bu ülkeye ve insanlarına zarar veremez. Bu yüksek değerleri, sahip oldukları bölücü ve irticai düşüncelere alet ederek, ülkenin rejimi aleyhine kullanamazlar ve kullanamayacaklardır.

  Komutayı devretti

  Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nı dün yapılan törenle Orgeneral İlker Başbuğ’a devretti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı