Gündem Haberleri

  Serbest kalan Türkler Urfa'da

  Hasan KIRMIZITAŞ-Ali LEYLAK-Ömer ŞULUL-Hadi KURT/ŞANLIURFA (DHA)
  20.09.2014 - 07:28 | Son Güncelleme:

  IŞİD'in 11 Haziran'da kaçırdığı Musul Başkonsolosu ve 48 çalışanı, sabaha karşı Türkiye'ye getirildi. 49 Türk, Şanlıurfa'da bir kamu binasında bir süre bekletildi, daha sonra da Şanlıurfa Havalimanı'na götürüldü. Türkler, Başbakan Davutoğlu ile birlikte Ankara'ya geliyor.

  Irak'ın Musul kentinde IŞİD militanları tarafından alıkonulan Musul Başkonsolosu ile beraberindeki 48 rehine bu sabah Türk güvenlik güçlerine teslim edildi.

  Irak'ta rehin alınmalarının ardından Suriye'ye geçirildiği bildirilen 49 rehine bu sabah Akçakale Sınır Kapısı'na giden Şanlıurfa Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı, MİT Bölge Başkanı'nın da aralarında bulunduğu görevliler tarafından teslim alındı.

  Güvenlik önlemleri arasında teslim alınan 49 rehine araçlarla kent merkezindeki bir kamu kurumu binasına getirildi. Rehinelerin tutulduğu kamu kurumu binası çevresinde önlemler artırılırken, rehin tutulanlardan bir kişinin yakını da bölgeye geldi. Yeğeninin özel harekatçı olduğunu ve Irak'ta rehin alındığını ifade eden ismini açıklamayan kişi, rehinelerin serbest bırakılmasının ardından beklemeye başladığını ifade etti.

  Öte yandan hareketliliğin yaşandığı kent merkezindeki kamu kurumuna saat 07.15 sıralarında Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ile Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı da geldi. Aracıyla içeri giren Vali Küçük ile Emniyet Müdürü Pınarbaşı herhangi bir açıklama yapmadı.

  HAVAALANINA GÖTÜRÜLDÜLER

  Mehmet Osmanoğlu adlı kişi de Irak'ta rehin alınan yeğenini görmek için Şanlıurfa'ya geldiğini söyledi.

  Hepsinin sağlığının yerinde olduğunu belirten Osmanoğlu, "Kendilerini çok iyi gördü. Yeğenim serbest bırakıldığı için dünyalar benim oldu" şeklinde konuştu.

  Kamu binasında bir süre dinlenen diplomat ve aileleri daha sonra 2 midibüs ve 1 minibüsle GAP Havaalanı'na götürüldü.

  Diplomat ve aileleri Şanlıurfa'ya gelen olan Başbakan Ahmet Davutoğlu ile havaalanında görüştü.

  Serbest kalan Türkler Urfada IŞİD TÜRK KONSOLOSLUĞUNA SALDIRIP ÇALIŞANLARI KAÇIRDI

  YENİ KIYAFETLER GETİRİLDİ

  Vali Küçük’ün ayrılması ardından rehinelerin götürüldüğü kamu kurumuna bir araçla yeni kıyafetler de getirildiği de görüldü. Polisler tarafından otomobillerle getirilen yeni kıyafetler görevliler tarafından rehinelerin bulunduğu binaya götürüldü.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı