Gündem Haberleri

  Serbest bırakılan 3 Türk paraşütçüden 2'si Türkiye'ye döndü

  İSTANBUL (A.A)
  19.01.2006 - 07:58 | Son Güncelleme:

  İran'da kaçırıldıktan bir süre sonra serbest bırakılan 3 Türk paraşütçüden 2'si Türkiye'ye döndü.

  /images/100/0x0/55ea4f4af018fbb8f8777925İran'da kaçırıldıktan 24 gün sonra serbest bırakılan 3 Türk yamaç paraşütçüsünden Yurdaer Etike ve Serdar Durna, Türkiye'ye döndü. Serbest kalan diğer paraşütçü Avni Ozan'ın daha sonra Türkiye'ye döneceği bildirildi.
    
  İran'daki görev süresi dolan Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Halit Bozkurt Aran ile THY'ye ait bir uçakla Tahran'dan İstanbul'a gelen Etike ile Durna, Atatürk Havalimanı'nda yakınları tarafından karşılandı.
    
  Havalimanında kız kardeşi Yasemin Etike'ye sarılarak duygulu anlar yaşayan sporculardan Yurdaer Etike, basın mensuplarının soruları üzerine, “Kurtarılmamızda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çok zor bir tecrübe yaşadık. Ama ne mutlu ki, hayattayız. Sevdiklerimizle birlikteyiz. Allah kimseye böyle tecrübe yaşatmasın” dedi.
    
  “Kaçırıldıktan sonra ne tür zorluklar yaşadıklarının” sorulması üzerine de Etike, şunları söyledi:
    
  “Zorluklardan birincisi; özgürlüğünüz elinizden alınıyor ve  devamlı öldürülme korkusu altındasınız. Yani öldürülecek misiniz, serbest mi kalacaksınız? Bunun farkında değilsiniz. En önemli neden bu. Ayrıca fiziksel şartlar zordu, ama biz sporcu olduğumuz için nispeten katlanabiliyorduk. 2 kez çadırda veya dağda yattık. Yaklaşık -10 derecede 7-8 gün çadırda kaldık.”
    
  PSİKOLOJİK BASKI ALTINDAYDIK

  Ayrıca psikolojik olarak çok büyük baskı altında olduklarını anlatan Etike, kendilerini kaçıran kişilerin ellerinde 8 İran askeri olduğunu ve bunlardan 1'ini çok kötü dövdüklerini, 1'ini de öldürdüklerini kaydetti.
    
  Etike, kaçırılmalarının ardından yaklaşık 3 ayrı ülkeyi gezmek durumunda kaldıklarını ve serbest kaldıktan sonra İran sınırına gelebilmek için 24 saat boyunca bir arabada yolculuk yaptıklarını bildirdi.
    
  Yaşadıklarına rağmen spora devam edeceğini, ancak üçüncü dünya ülkeleri ile ilgili projelerini biraz düşüneceğini dile getiren  Etike, serbest bırakılan diğer arkadaşları Avni Ozan'ın ise Tahran'da kaldığı ifade etti.
    
  Kaçırılmadan önce yanlarında olan araçlarının İran'da polis tarafından bulunduğunu anlatan Etike, “Arabamızda uçuş malzemelerimiz var. Avni Ozan, Tahran'da kaldı. 'Arabanın ve içindeki malzemelerin Türkiye'ye getirilebilmesi için bir şey yapabilir miyiz' diye orada kaldı”
    
  Yurdaer Etike'yi havalimanında karşılayan kız kardeşi Yasemin Etike de, kardeşinin kurtarılmasına katkı sağlayan herkese teşekkür ederek, “inanılmaz mutluyum” dedi.
    
  SERDAR DURNA'NIN DUYGULARI
    
  Sporculardan Serdar Durna da, İran'a giderken kaçırıldıkları bölgenin tehlikeli olduğunu bildiklerini anlatarak, “Kendimi sinema salonundan çıkmış gibi hissediyorum” diye konuştu.
    
  Kendilerini kaçıran kişilere kaçırıldıkları anda Türk olduklarını söylediklerini de belirten Durna, bu kişilerin reisleri ile görüştükten sonra kendilerini serbest bırakmayarak götürdüklerini söyledi. Durna, “neden kaçırıldıklarının” sorulması üzerine de, ”Kaçırılma nedeni olarak 'İran'da zindanda olan arkadaşlarının serbest bırakılmasını sağlamayı' gösterdiler” dedi.
    
  “Serbet bırakılmaları için 1 milyon Avro'luk bir fidye istendiğine” ilişkin iddialar hakkında ise Durna, “O, benim tahminime göre, bizi öldürmeme kararı aldıktan sonra 'üzerlerinden ne kazanabiliriz' düşüncesidir” diye konuştu.
    
  BÜYÜKELÇİ HALİT BOZKURT ARAN
     
  Sporcularla birlikte İstanbul'a gelen Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Halit Bozkurt Aran da, görev süresi bittiği için Türkiye'ye döndüğünü ifade ederek, “Arkadaşlarla beraber gelmiş olduk. Ne kadar güzel bir şey” dedi.
    
  Büyükelçi Aran, “bundan sonraki görevinin ne olacağı” sorusunu ise “Dışişleri Bakanlığı'na dönüyoruz” diye yanıtladı.
    
  Aran, “Türk sporcuların kurtarılması için ne tür girişimlerin yapıldığına” ilişkin soru üzerine de, “Bizim orada muhatabımız Dışişleri Bakanlığı idi. Dışişleri Bakanımız Abdullah Gül, İranlı muhatabı ile görüştü, yardımını istedi. İranlılar da ilgi gösterdi ve sonuç olumlu oldu” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı