Gündem Haberleri

  Seramik ve parlak kağıtların ham maddesi Balıkesir'den

  AA
  27.09.2013 - 15:29 | Son Güncelleme:

  Türkiye'deki kaolen rezervinin önemli bölümünü barındıran Sındırgı'ya bağlı Düvertepe köyü yakınlarındaki sahadan 11 firma, maden çıkarıyor.


  Kaolen çıkaran bir maden firmasının genel müdürü Hasan Karanfil, yaptığı açıklamada, bu madenin bir çeşit kil minerali olduğunu söyledi.

  Türkiye'de üretilen kaolenin yüzde 60'ının çimento, yüzde 30'unun seramik, yüzde 10'unun ise cam, kağıt ve diğer sektörlerde kullanıldığını dile getiren Karanfil, "Türkiye'de genellikle ham olarak tüketilen kaolen ülkemizde arı kil olarak da bilinir, beyaz ve yumuşak bir toprak türüdür. Yüksek kalitede parlak kağıtların üretimi, boya, plastik eşya, yapay kauçuk, ilaç, gübre, mürekkep, kozmetik ürünlerinin yanı sıra petrol sektöründe de kaolenden yararlanılır" dedi.

  Ülkenin en önemli kaolen yataklarının Düvertepe yöresinde bulunduğunu ve sahadan 11 firmanın maden çıkardığını vurgulayan Karanfil, “Burada çeşitli kalitelerde yaklaşık 70 milyon ton muhtemel rezerv var. Bunun da yaklaşık 25 milyon tonu işletilebilir görünür rezervdir. Türkiye'de seramik sanayiinde kullanılan kaolen üretiminin büyük bir kısmı bu bölgeden karşılanmaktadır" diye konuştu.

  Kaolenin çok pahalı bir ürün olmadığına dikkati çeken Karanfil, "Gönderilen yerin uzaklığına göre nakliyesi, ürün fiyatının 4 katına çıkabiliyor" ifadesini kullandı.

  Balıkesir'in yanı sıra Bursa, Çanakkale, Bilecik, Kütahya, Uşak ve Aksaray'da da yatakları bulunan bu ürünün toplam rezervinin 100 milyon ton civarında olduğunu dile getiren Karanfil, Sındırgı'dan çıkarılan bu madenin, ülkenin dört bir tarafı kadar İspanya, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri ile Tunus'a da gönderildiğini kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı