Gündem Haberleri

  Şener: Vekil bağlantılı stratejim yok

  ANKA
  10.10.2008 - 13:17 | Son Güncelleme:

  Yeni Oluşum Hareketi Lideri Abdüllatif Şener, Yozgat Milletvekili Yaşar Öztürk’ün istifasıyla gündeme gelen “AKP’den yaşanacak kopuşlarla Meclis’te grup kurmayı planladığı”na yönelik senaryolara tepki gösterdi.

  Şener, “İktidar ve muhalefette bulunan pek çok milletvekili ile uzun yıllara dayalı arkadaşlığım, hukukum var. Ancak partilerde olup bitenlerle hiçbir ilişkim yok. Ben yeni bir siyasi parti ve yeni bir söylem diyorum” şeklinde konuştu. Yeni Oluşum Hareketi’nin takviminin yerel seçimlere yetişmediğini belirten Şener “Bizim hedefimiz genel milletvekili seçimleridir. Ve bu genel milletvekili seçimlerinde en yüksek oyu alıp iktidara gelmektir. Benim açımdan seçim sonuçları önemlidir. Milletvekili bağlantılı bir stratejim yoktur” dedi.

  2007 yılında seçimlerde aday olmayacağını açıklarken ‘bunun siyaseti bırakma kararı anlamına gelmediği’ni söylediğini ve daha sonra da ‘toplumsal talebi izliyorum’ açıklamasında bulunduğunu ifade eden Şener, bugüne kadar Sivas, Eskişehir, Tokat, Ağrı, Denizli Konya ve Gaziantep gibi il'lere gittiğini bildirdi. Yaptığı il gezilerinde ‘toplumsal talep’in ne olduğunu ve kendisinden istenenleri gördüğünü dile getiren Şener, “Gittiğimiz illerde örgütümüz yok, teşkilatlarımız yok. Davet üzerine gittik. Ve örgütlü partilerin oluşturamayacağı bir coşkuyla karşılandık. Konya’da ve son Gaziantep gezisinde de 2170 araçla karşılandık. Bu gelişmeler, toplumsal talebin ne olduğunu görebilmem açısından faydalı olmuştur” diye konuştu.

  “SİYASET ÇÖZÜM ÜRETME YETENEĞİNİ KAYBETMİŞTİR”

  Türkiye’de siyasetin çözüm üretme yeteneğini kaybettiğini ve çözüm üretme yerine ülkenin üzerinde bir yük haline geldiğini belirten Şener, “siyasetin kendi varlığı bir sorun haline dönüşmüştür. Bu siyaset anlayışını, tarzını değiştirecek yeni bir siyasi harekete ihtiyaç vardır. Ben bu ihtiyaca cevap vermek görevim diye bakıyorum. Böyle bir beklenti var. Biz de bu beklenti ve talebe cevap vermek üzere takvimimizi yaptık” dedi.

  “MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİNE ODAKLIYIZ”

  Yeni Oluşum Hareketi’nin ortaya çıkışının zamanlamasıyla ilgili eleştirilere de yanıt veren Şener, belirledikleri takvimin yerel seçimlere yetişmediğini ifade etti. Şener şunları söyledi:

  “Bunun için milletvekili seçimlerine odaklı olarak partileşme sürecini tamamlayacağız. Örgütleneceğiz, Türkiye’yi kucaklayan projeler ortaya koyacağız. Söylemler ve Türkiye’nin ihtiyacı olan program ve açılımla ortaya çıkacağız. Ortaya çıktığımız andan itibaren Yeni Oluşum Hareketi, benim varlığımdan öte bu yeni siyasi partinin söylemleri ve açılımlarıyla Türkiye gündemine düşecektir. Siyasallaşma sürecimizi tamamen bu takvime göre belirledik.”

  “MİLLETVEKİLİ BAĞLANTILI BİR STRATEJİM YOK”

  Yeni Oluşum Hareketi’nin AKP hakkındaki kapatma davasına endeksli olarak ortaya çıktığı eleştirileri konusunda ise Şener, “Siyasi hareketimizin AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla hiçbir ilgisi yoktur. Ben Nehir Söyleşileri kitabında bunu vurguladım, keşke AK Parti kapatılmasa, keşke Erdoğan partinin başında olsa ve ben yeni bir siyasi söylemle ortaya çıksam dedim. Daha önceki bakışım neyse bugünkü bakışım da budur. Ben şu anda başta iktidar partisi olmak üzere siyasetin, siyaset tarzının ülke gerçekleriyle bağdaşmadığı kanaatindeyim. Yeni bir siyaset, yeni bir söylem ve yeni bir açılımla Yeni Oluşum Hareketi’ni sürdürüyorum” diye konuştu.

  AKP’den Yozgat Milletvekili Yaşar Öztürk’ün istifasının ardından başka istifaların da yaşanacağı ve kendisine yakın isimlerle Meclis’te grup kurabileceği yönündeki iddialar ve senaryolara ise Şener şu yanıtı verdi:

  “Ben 16 yıldır Türkiye Büyük Millet Meclisindeyim. İktidar ve muhalefette bulunan pek çok milletvekili ile uzun yıllara dayalı arkadaşlığım, hukukum vardır. Şu size yakın mı şu size uzak mı gibi bir sorunun bana sorulmaması lazım. İkili ilişkilerim itibariyle Meclis’teki milletvekillerinin çoğuyla belli bir hukukum vardır. Ama o partilerde olup bitenlerle benim hiçbir ilişkim yoktur. Ben yeni bir siyasi parti ve yeni bir söylem diyorum. Bizim hedefimiz genel milletvekili seçimleridir. Ve bu genel milletvekili seçimlerinde en yüksek oyu alıp iktidara gelmektir. Benim açımdan seçim sonuçları önemlidir. Milletvekili bağlantılı bir stratejim yoktur.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı