Gündem Haberleri

  Şener: Meclis dışından seçilebilir

  Hürriyet Haber
  12.07.2007 - 12:01 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener yeni Cumhurbaşkanı'nı yeni Meclis'in seçeceğini tekrar dile getirerek kendi adaylığıyla ilgili yorum yapmadı. Şener, bu süreci 22 temmuz seçimlerinin belirleyeceğini vurgulayarak şöyle konuştu:

  Önümüzde 22 Temmuz seçimleri var. Meclis seçimden sonra toplandığında öncelikli konulardan biri Köşk seçimi olacak. Bununla birlikte yeni bir süreç başlayacak.

  Bunun nasıl işleyeceği kimlerin aday olacağı, partiler arasında bir uzlaşma olup olmayacağına dari kesin bir şey söylemek mümkün değil.  Ben aday olmadığım için yeni Meclis'te bulunmayacağım için oy vermeyeceğim ve süreci birlikte izleyeceğiz.

  16 yıllık vekillik göreviminin 4,5 yıllık döneminde bakanlık yaptım. İki kez milletvekili olarak cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullandım. Cumhurbaşkanını önümüzdeki Meclis seçecek. Bugünkü yorumlar yarınki koşullara uygun düşmeyebilir.

  Dolayısıyla bugünden bir şey söylemek mümkün değil.  Partilerin temsil oranı seçimde çok önemli olacak. Ben yeni Meclis'in Cumhurbaşkanını seçebileceğini düşünüyorum.

  İMARZEDE KANUNU BAŞBAKANLIK'TA

  İmarzedelere ödeme yapılması için yasaya ihtiyaç vardı. Hükümetin bir üyesi olarak bir yasa taslağı hazırladık. Meclis kapanmadan önce bunun yürürlüğe girmesi için çaba sarfettik. 30 Mayıs'ta yürürlüğe giren kanunla bi süreç tamamlandı.
  Ancak bu yasanın birinci maddesi bir Bakanlar Kurulu kararı gerektiriyor. Biz bunların tamamlanması için ilgili kurumlarda girişimlerde bulunduk. 4 Haziran'da TMSF'nin hazırladığı metin Başbakanlık'a iletildi.

  SPK'nın hazırladığı metin ise 1 haziran'da Başkanlık'a iletildi. konuyu takip ediyoruz. İlgili kurumlar arasındaki çalışma bittikten sonra ödemeler yapılacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı