Gündem Haberleri

  Sendikacılardan F tipi protestosu

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aralarında Nakliyat-İş, Eğitim-Sen, Tüm Bel-Sen, Enerji Yapı Yol-Sen ve Deri-İş sendikalarının yer aldığı,Türk-İş, DİSK ve KESK'e bağlı 15 sendikanın yöneticileri, ''F'' tipi cezaevlerini protesto için Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda oturma eylemi yaptı.

  50'ye yakın yöneticinin katıldığı eylemde, Belediye-İş Sendikası 3 No'lu Şube Başkanı Hüseyin Ayrılmaz tarafından ortak basın açıklaması okundu. Açıklamada, ölüm oruçlarının 53. gününe girdiği hatırlatılarak, sorunun çözümüne yönelik devlet görevlileri tarafından olumlu adım atılmadığı savunuldu.

  1996'daki ölüm oruçlarında 12 kişinin hayatını kaybettiği, bir o kadarının da sakat kaldığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

  ''1996'da, zamanın Adalet Bakanı da gerçeğe sırtını dönmüştü. Tarihte herkes yaptıklarıyla anılır. Sizler de insan ölümleriyle anılmak istemiyorsanız artık adım atın. İnsanlar cezaevlerine konularak zaten cezalandırılıyor. Ayrıca hücre ile cezalandırmak insani bir davranış olmadığı gibi doğru da değildir. Adalet Bakanlığı tarafından 'F' tipi cezaevlerinden vazgeçildiği mutlaka çıklanmalıdır. Daha fazla gecikilmeden ölüm oruçları durdurulmalıdır.''

  Açıklamanın ardından grup, ''Hücreler ölümdür, girmeyeceğiz'' ve ''Susma aydın, hücre ölümdür'' sloganları eşliğinde oturma eylemi yaptı. Eylem, olaysız sona erdi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı