Gündem Haberleri

  Senato’ya solcu başkan

  Arzu Çakır MORİN/PARİS
  03.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa’da 53 yıldır sağcı başkanlar tarafından yönetilen Senato’da bir devrim gerçekleşti. Beşinci Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir Sosyalist aday, Senato Başkanı seçildi.

  SOSYALİST Parti Senato Grup Başkanı Jean Pierre Bel, geçtiğimiz hafta yapılan Senato seçimlerinde partisinin kazandığı seçim zaferinin ardından başkanlığa adaylığını koymuş. Bel, Fransa’nın devlet protokolünde Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Önceki gün yapılan seçimlerde Bel’in yanısıra, eski Başkan UMP’li Gerard Larcher ile merkez sağ gruptan Valerie Letard yarıştı. 348 Senatör’ün 179’unun desteğini alan Bel, ilk turda en yakın rakibi Larcher’e 45 oy fark atarak Başkan seçildi.

  Ariege senatörü ve eski Grup Başkanı 59 yaşındaki Bel, İkinci Dünya Savaşı’nda Fransız devleti Almanlarla işbirliği yaparken, işgale karşı direniş başlatan Fransız komünist Partisi’nin üst düzey direnişçilerinden oluşan bir aileden geliyor. Kendisi de 1960’lı yıllarda İspanya iç savaşında Franco rejimine karşı direnişçileri destekliyordu.

  80 nüfuslu köyden zirveye

  Stalinist olan babasına karşı ılımlı Troçkist çizgiye katılan Bel, 1978 yılında hukuk okumak için politikaya atıldığı Ligue Communiste Revolutionner (LCR) partisini terketti.1983 yılında Sosyalist Parti’den ilk eşinin köyü olan 80 nüfuslu Mijanes’den belediye başkanı seçildi. Partide hızla yükselip senatör oldu. 2004 ve 2008 yıllarında iki kez Senato Başkanlığına adaylığını koydu. Üçüncü denemesinde UMP’li Gerard Larcher’den koltuğu aldı. Bel’i keşfeden dönemin Sosyalist Genel Başkanı Lionel Jospin, onu tanımlarken, “Ağzında altın kaşıkla doğmadı. Tek varlığı DNA’sından gelen karakteri. Her aşamayı tek tek alnının teriyle aştı” diyor. Genç bir Kübalı manken ile ikinci kez evlenen Bel’in 1 yaşında küçük bir kızı var.

  Soykırım yasası için lobi yaptı

  JEAN Pierre Bel geçtiğimiz Mayıs ayında, Genel Başkan Martine Aubry’nin isteği üzerine Ermeni soykırımını inkar edenlere para ve hapis cezası getirilmesini öngören İnkar Yasası’nı yeniden gündeme aldırmıştı. Ancak yasanın görüşmeye alınması, Sosyalistlerin de oylarıyla reddedilmişti.

  Sarkozy yine oy peşinde

  Bu arada 2012 seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de Fransa’daki Ermeni oylarına göz kırpmaya başladı. Sarkozy’nin, bu hafta Erivan’a yapacağı ziyareti “Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası”nın bir parçası olarak yorumlayan Le Monde Gazetesi’ne konuşan bir danışmanı, ‘Ziyaretin, Senato’da bloke edilen Ermeni soykırımının reddini cezalandırılan yasa tasarısının onaylatmadan Ermeni topluluğuna güçlü sembolik bir jest yapma imkanını verdiği’ni belirterek, “Türkiye’ye savaş ilan edecek değiliz” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı