Gündem Haberleri

  Senato’da ‘hayırcılar’ artıyor, bize güvenin

  Arzu ÇAKIR MORIN/PARİS
  13.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  “İnkar yasası” oylamasına 10 gün kala Fransa Senatosu’nda tasarıya karşı çıkanların sayısı artıyor. Fransa Senatosu Türk-Fransız Dostluk Grubu’nun yeni Başkan Yardımcısı Nathalie Goulet, Hürriyet’e, “Senato’ya güvenin, Türkiye yalnız değil, ilerleme kaydediyoruz” dedi.

  FRANSA Senatosu, parlamentonun alt kanadı olan Fransa Ulusal Meclisi’nde kabul edilen ve 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan teklifini 23 Ocak’ta ele almaya hazırlanırken, tasarıya karşı çıkan Senatörlerin sayısı giderek artıyor. Dün yenilenen Senato Türk-Fransız Dostluk Grubu seçimiyle iki Türkiye dostu kadın senatör, Nathalie Goulet ve İstanbul asıllı Esther Benbassa başkan yardımcılığına, UMP’li eski Senato Başkanı Gerard Larcher ise komisyon başkanlığına seçildi. Seçimin ardından Hürriyet’e konuşan merkez sağ “Union Centriste et Republicaine” grubu senatörü Nathalie Goulet, “Senato’ya güvenin, Türkiye yalnız değil, ilerleme kaydediyoruz. Yasaya karşı çıkanlar artıyor” dedi. Goulet, şunları söyledi:

  Türkiye Müslüman olmasaydı...

  m Türkiye Müslüman olmasaydı, bu işler böyle gitmezdi. Ben de bunu görüp ‘yasaya karşı haçlı seferi başlatıyorum o zaman’ demiştim. Oyun henüz bitmedi. Kaybedilen bir şey yok. Senato’da elimizden geleni yapacağız. Her gün daha çok ilerliyoruz. 23 Ocak’a kadar yasanın geçmemesi için çalışacağız.
  m Sosyalist Senatörlerde de çatlak sesler yükselmeye başladı. Kimse aptal değil. Bu işin kime yarayacağı açık. Ama bütün bu çabalara rağmen tasarı geçse bile, bundan sonra Anayasa Mahkemesi aşaması var.

  Hangi Ermenistan’ı destekliyoruz

  m Bu işin uluslararası boyutta da vahim sonuçları olabilir. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sorunu çözmek üzere kurulan Minsk Grubu’nun eş başkanı olarak Fransa, taraflardan birine ayrıcalıklı davranamaz. Türkiye’yi dışlarsanız, Ermenistan’ı desteklerseniz, tarafsızlığınız gider. Üstelik hangi Ermenistan’ı destekliyoruz? Rusya ve İran ile hareket eden bir Ermenistan’dan söz ediyoruz.

  m Bu bir ‘yasama enkazı’. Fransa, Ermenistan’ın da, Türkiye’nin de dostu. Ama bu bizim tarihimiz değil. Almanlarla 2. Dünya Savaşı’ndan sonra yaraları sarmayı nasıl başardık? Yasayla mı oldu bu? Hayır! Karşılıklı adımlarla oldu. Bugün Ermenistan adım atmıyor.

  Telefonunda Aznavour melodisi

  NATHALIE Goulet ile röportajımız sırasında Fransız senatörün telefonu sık sık çaldı. Zil sesi, Ermeni asıllı ünlü Fransız şarkıcı Charles Aznavour’un “Emmenez-moi” (Götürün Beni) adlı parçasıydı. Goulet, “inkar yasasını” destekleyen Fransız şarkıcı için şunları söyledi: “Aznavour’u çok seviyorum. Ama bu yapılanları onaylamak mümkün değil. Artık herkes bu yasanın Anayasa’ya aykırı olduğunu, politikacıların tarih yapamayacağını, bu gerçeklerin hepsini biliyor. Bu yasa tarihçilerin çalışmasını engelleyecek. UMP Grubu başta olmak üzere yasaya ciddi tepki var. Ama Nicolas Sarkozy de, Valerie Boyer de tamamıyla seçim hesaplarıyla yasayı getirdi.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı