Gündem Haberleri

  Senato Başkanı 'soykırım tasarısı'na karşı

  A.A.
  13.01.2012 - 14:28 | Son Güncelleme:

  Fransa Senatosu Başkanı Jean-Pierre Bel, mecliste kabul edilen ve 23 Ocak'ta Senato Genel Kurulu'na gelecek olan "soykırımı inkar yasası"na sıcak bakmadığını açıkladı.

  Almanya'ya yaptığı bir ziyaret sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bell, “Giderek anılarla ilgili parlamentoda yasalar yapılmasını daha az destekliyorum” ifadesini kullandı.

  Fransız parlamenter sistemine göre, Senato başkanının oy verme zorunda olmadığını hatırlatan Sosyalist Senato Başkanı, “Fransa ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesine ihtiyaç olduğu bir dönemde, ikili ilişkilerin gidişatından endişe duyduğunu”söyledi.

  Fransa'da Senato Kanunlar Komisyonu, mecliste kabul edilen 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa teklifini 18 Ocak'ta görüşecek ve usulen bir raportör tayin edecek.

  Hükümetin, mecliste geçen yasa teklifini Senato'ya doğrudan resmen göndermesinin ardından, 17 Ocak'ta toplanacak başkanlık divanının, yasa teklifini resmen genel kurul gündemine almasına kesin gözüyle bakılıyor.

  RADİKAL SOLCULAR DA KARŞI

  Öte yandan Fransa Senatosu'ndaki radikal sol senatörler, 23 Ocak'ta genel kurula gelecek olan yasa teklifine “hayır oyu” vereceklerini açıkladı.

  Senato'da Yeşil grubun ardından, “Avrupalı Sosyal ve Demokratlar Birliği Grubu” (RDSE) de yasa teklifine karşı çıkacaklarını resmen duyurdu.

  RDSE'den yapılan açıklamada, “Grubun, acı çeken halkların anısına saygı duyduğu” ifade edildi, “ancak bu yasa teklifinin Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yardımcı olmayacağı” görüşü dile getirildi.

  Açıklamada, parlamentoların tarihi konularda yasa yapmaması istendi. RDSE grubunun Senato'da 16 üyesi bulunuyor.

  Senato'da yine çok fazla sandalyesi olmayan Yeşil Grup da, daha önce yaptığı açıklamada yasa teklifine “hayır” diyeceğini açıklamıştı.
  Senato'da, çoğunluğu elinde bulunduran Sosyalist ve iktidar partisi senatörleri arasında da yasa teklifine karşı çıkanların olduğu biliniyor.
  Ancak, yasa teklifine karşı çıkan senatörlerin, genel kurula gelmemeyi tercih etmesi, teklifin engellenme şansını oldukça düşürüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı