Gündem Haberleri

  Senaryonun benzemesi çok normal

  Hürriyet Haber
  07.09.2012 - 23:45 | Son Güncelleme:

  Geçen yıl vefat eden gazeteci yazar Hikmet Bila’nın 2007 yılında Zonguldaklı şairler Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun yaşamından esinlenerek yazdığı “Kömür Kara” adlı senaryosu kitap olarak yayınlandı.

  Bila’nın senaryosu ile Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği, çekimleri devam eden film arasında büyük benzerlik olduğu öne sürüldü. Bila’nın oğlu Baran Bila da babasının 2007’de senaryosunu bazı yapımcılara gönderdiğini belirterek aradaki benzerliği araştıracaklarını söyledi. Bunun üzerine Yılmaz Erdoğan, Hikmet Bila’nın kendisine senaryo göndermediğini açıkladı:

  Yollasaydı onu çekerdik

  “Kelebeğin Rüyası, 7 yıldır üzerinde çalıştığım bir projedir. Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun gerçek hayatlarından esinlenilerek yazılmış özgün bir senaryodur. Merhum Hikmet Bila’nın yazdığı senaryodan kısa bir zaman önce sayın Fikret Bila vasıtasıyla haberim oldu. Hatta Fikret Bila, ağabeyinin Onur ve Uslu’yla gönül bağı olduğunu, bu nedenle ismi bizim filmin jeneriğinde anılırsa çok memnun olacağını söyledi. Biz de bu isteği sevgi ve saygıyla karşıladık. İki senaryo arasında gerçek hayat hikayesi olmasından ötürü var olması kaçınılmaz doğal benzerlikler dışında hiçbir ilişki yoktur. ”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı