GeriGündem Şenal Sarıhan kimdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şenal Sarıhan kimdir?

Şenal Sarıhan kimdir?
refid:28695166 ilişkili resim dosyası

1948 doğumlu Şenal Sarıhan, 1966’da İzmir Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü ve 1974’te de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Önce öğretmenlik daha sonra avukatlık yaptı. TÖS, TÖB-DER içinde yönetim kademelerinde yer aldı. Avukatlığının ilk yıllarında 12 Eylül 1980 döneminde kendiliğinden kapanmış olan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin yeniden açılması çalışmalarını yürüterek, üç dönem Genel Başkan olarak görev yaptı..

Şenal Sarıhan kimdir
Özellikle siyasi davalarda görev aldı.12 Eylül mağdurlarının avukatlığını üstlendi. İşkencenin önlenmesi ve faili meçhul cinayetlerin araştırılması başta olmak üzere tüm yönleri ile hukukun demokratikleşmesi için çalıştı. 12 Mart ve 12 Eylül’de de tutuklu olarak yargılandı.

Siyasi cinayetlerde yaşamını yitirmiş olan Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Uğur Mumcu, A.Taner Kışlalı ve diğer aydınların davalarında müdahil avukat olarak görev yaptı. 21 yıldan bu yana 2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta meydana gelen katliamda yaşamlarını yitiren aydınlarımızın yakınlarının avukatlığını yapıyor.

ÇHD Genel Başkanlığı sürecinde, alanında ilk olan Ceza İnfaz Hukuku ve Kadının İnsan Hakları projelerini gerçekleştirdi. Hukuk sistemimizin insan hakları ve kadının insan hakları temelinde gelişmesi mücadelesinde etkin görev aldı. TCK Kadın Platformu Ankara Başkanlığı’nı yürüttü. Ayrıca, 4320 Sayılı Ailenin Korunması Yasası, Yeni Medeni ve Türk Ceza Yasaları’nın kadın hakları temelinde değiştirilmesi çalışmalarına yoğun katkı sundu.

Ankara Barosu’nda, çeşitli dönemlerde İnsan Hakları Komisyonu- Merkezi Başkanlıkları yaptı Disiplin ve Kadın Hakları Kurullarında çalıştı. Türkiye Barolar Birliği Kadın Komisyonları Başkanlığı görevleri yaptı. 2005-2006 yıllarında Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu’nda Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Bir süre sonra istifa ederek bu görevden ayrıldı.

Kadın mücadelesini örgütlemek amacı ile 05.12.1997 ‘de CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ’ni kurdu. 67 il ve ilçede örgütlü olan derneğin 17 yıl süre ile genel başkanlığını yaptı.

2010 Genel seçimlerinde CHP'den Ankara'da aday adayı oldu. Parti içinde kadınların hukuksal hakları alanındaki eğitimlerde görev aldı. Part’inin Hukuk ve Kadın Kolları’nın Kadın Cezaevleri birimlerinde görev yaptı. 34. Olağan Kongre’de Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi olarak görev aldı.18. Olağan Kongre’de PM üyeliğine seçildi.

Kafes ve Efirli Günlüğü adlı öykü kitapları, Öğretmen-Öğrenci İlişkileri (1979), Deprem ve Hukuk (1998), Sivas Katliamı Davası 2 cilt (2002-2010-2011), TÜBAKKOM (2001), TCK Kadınlara Neler Getiriyor? adlı kitapları ile “Kadın ve Şiddet, “Ceza İnfaz Hukuku”, “Savaş Hukuku”, “Medeni Yasa Kadınlara Neler Getiriyor?” ve “Türk Ceza Yasası Kadınlara Neler Getiriyor?” ve “TMY ve Erdost Davası” el kitapları bulunuyor. Öykü kitapları, CAM BARDAKLAR KIRILSIN adı ile oyunlaştırıldı. Çeşitli konularda çok sayıda makalesi yayımlandı.

İnsan hakları ve kadının insan hakları alanındaki çalışmaları nedeni ile uluslararası alanda 100 Kahraman Kadın ( 100 Heroines-1998), Robert Kennedy Vakfı İnsan Hakları (1997) ödülleri ve Türkiye’de insan hakları ve kadının insan haklarına katkıları nedeni ile çeşitli ödüller aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle