Gündem Haberleri

  Sen benimle Ankara’dasın

  Okan KONURALP Bülent SARIOĞLU Çilem KAYA / ANKARA
  24.05.2010 - 01:17 | Son Güncelleme:

  Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı seçildiği kurultayın hemen ikinci gününde “Blok liste” yöntemiyle yeni Parti Meclisi seçildi.

  CHP’de Parti Meclisi (PM) ve MYK çalışmaları geceden başladı. PM’ye ve oradan da Genel Başkan Yardımcısı olarak MYK’ya girecek olan İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, önceki gece Ankara Dedeman Otel’de “Partiyi yenileyecek bir liste hazırlığı olmadığı” gerekçesiyle kendisine destek veren il başkanlarıyla birlikte “İkinci Blok liste” girişimi başlattı. İsteklerinin kabul edilmemesi halinde ikinci listeyi kurultay delegelerinin tercihlerine bırakma kararı alan Tekin ve destekçileri, toplantının ardından gece yarısı Kemal Kılıçdaroğlu ile biraraya geldi. Aralarında Ali Topuz’un da bulunduğu bazı isimlere itiraz ettiği öğrenilen Tekin’in değerlendirmelerine destek veren Kılıçdaroğlu, PM listesinin hazırlığında en önemli söz sahibi olan Genel Sekreter Önder Sav’la yeni bir değerlendirme yapacağı sözü verdi. Kılıçdaroğlu, dün sabah saatlerinde Tekin’le yeniden biraraya gelerek Tekin’e, “Tereddütlerinizi büyük ölçüde ortadan kaldıracak bir yenilenme oldu. Sen de benimle Ankara’da çalışacaksın” dedi.

  Liste kabulümüz

  Tekin bu süreci, şu sözlerle özetledi: “Herhangi bir kavga söz konusu değildi. Arkadaşlarımız çeşitli bölgelerden gelen il başkanlarımızın çeşitli talepleri olabilir. Örgütlerimizin talepleri olabilir. Sayın Genel Başkanımızla dün de görüştük, bu sabah da görüştük. Bizim maksadımız sayın Genel Başkanımızın rahat çalışabileceği bir listedir. Genel Başkana bıraktık. İkinci bir liste söz konusu değil. Çift liste yok. Sayın Genel Başkanımızın listesi var. Sayın Genel Başkanımız ‘Hiç tereddüt etmeyin. Kamuoyuna yansıyacak liste hepinizi tatmin eder’ dedi. Biz de tatmin olduk. Başka sorun yok” diye konuştu. Yenilikçi bir liste istedik. Sayın Genel Başkan da ‘Hiç merak etmeyin, beklentilerinizi karşılayan bir liste olacak’ dedi.”

  İstanbul’un etkisi

  Gürsel Tekin’i ikna eden Kılıçdaroğlu’nun, Önder Sav’la birlikte hazırladığı listenin büyük çoğunluğu Sav’a yakın isimlerden oluştu. Kılıçdaroğlu, ağırlıklı olarak İstanbul kökenli isimleri PM’ye soktu. Kılıçdaroğlu geçmiş kurultaylarda Baykal’ın karşısına rakip olarak çıkan Haluk Koç ve Umut Oran’ın da PM’ye girmesini sağladı.

  Dudak okuma önlemi

  KURULTAYIN ikinci gününde Kemal Kılıçdaroğlu ve Gürsel Tekin de birçok siyasetçi gibi konuşmalarının, “Dudak okuma” yöntemiyle anlaşılmaması için elle ağız kapatmayı tercih etti. Gürsel Tekin, yeni genel başkanının kulağına fısıldarken, eliyle ağzını kapatmayı unutmadı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı