Gündem Haberleri

  Sempozyum açılışında bayrak ve Atatürk krizi

  Abdullah YANGIN/ADANA, (DHA)
  09.05.2008 - 13:01 | Son Güncelleme:

  Adana’da kent sorunları, küresel, ulusal ve çevre etkenleri ile birlikte ele alınacağı sempozyumun açılışında Atatürk posteri, bayrak ve protokol krizi yaşandı.

  Seyhan Oteli’ndeki ‘Adana Kent Sorunları Sempozyumu’nun açılışı sırasında kürsüdeki kadın görevli protokolde oturan Vali İlhan Atış’ın adını anons etmedi. Bunun üzerine Atış, oturduğu yerden müdahale ederek, “Ben buradayım” dedi. Görevli bu hatayı Vali Atış’ın adını söyleyerek düzeltti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program başladı. Ancak, bu defa salonda Türk Bayrağı ve Atatürk posterinin olmaması Vali Atış’ın dikkatini çekti.

  Atış, yanında oturan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Sadi Sürenkök’e bu eksikliği iletti. Sürenkök’ün müdahalesiyle CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan konuştuğu sırada bayrak getirilip, kürsünün arkasına konuldu. Vali Atış, konuşma sırası kendine geldiğinde, bayrağın yerini beğenmeyip, kürsünün yanına getirterek, değiştirtti. Bayrak ve Atatürk posteri krizine değinen Atış, “Ben çok acele ettim, ‘başlayın’ dediğim için çalışanların iki ayağını bir pabuca soktum sanırım. Atatürk’ümüzün resmini ve bayrağımızı koymayı unutmuşlar. Bu düzeltilirse, bu noksanlık giderilirse çok memnun olurum. Çünkü Atatürk Ankara’da ilk imar planını yaptırmaya çalışan, yani sizin düşüncenizde olan bir insan. Burada resminin olması gerekiyor. Ben acele ettiğim için olmamıştır. Ben ilin valisiyim, bu ilin koordinatörüyüm” dedi.

  Atış, dağınık, kirli bir evde oturanların ruh sağlıklarının iyi olamayacağını belirterek, “Adana bizim evimiz. Bu ülkeyi yönetenlerin, bu imar planını, bu evleri yapanların sorumlulukları var. Önlem almazsak, bu çarpık kentleşme böyle devam eder” diye konuştu.

  Türk Mühendis Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ise, kentsel dönüşüm projelerine değinip, “Meclis gündeminde olan kentsel dönüşüme ilişkin yasal düzenlemeler ve bazı belediyelerce de uygulanan kentsel dönüşüm uygulamaları, ihtiyacımız olan kentsel yenilenme ve dönüşüm taleplerimize yanıt değildir. İstanbul’da Galataport, Haydarpaşaport, Duba Kuleleri, Ankara’da Çiftlik, Güvenpark, Kuğulupark, Antalya’da Lara Kent Parkı gibi parçacı plan ve projelerin tümüne bazıları ‘kentsel dönüşüm’ diyor. Bizler ise, ‘rant gören finans çevrelerinin ağzının su akıyor’ diyoruz” dedi.
  Açılış konuşmalarının ardından ara verildi. Salonda bulunmayan Atatürk Posteri de, verilen ara sırasında getirilerek eksiklik giderildi, ardından 2 gün sürecek sempozyuma geçildi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı