Gündem Haberleri

  Şemdinli Komisyonu sansür kararı aldı

  Okan KONURALP/ANKARA
  23.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Şemdinli Olaylarını Araştırma Komisyonu, tutanaklarının basına sızması üzerine sansür uygulanması kararı aldı. Şemdinli'de 9 Kasım'da meydana gelen patlamalar ve ardından yaşanan olayları araştırmak amacıyla kurulan komisyon, medyada komisyon çalışmaları ile ilgili haberler üzerine yeni bir uygulama başlattı.

  KÖSTEBEK ARANDI

  Komisyona gelerek bilgi veren ve yorumları nedeniyle Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in tepkisine neden olan Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'un açıklamalarının basına yayınlanması üzerine Başkan Musa Sıvacıoğlu ilk olarak "Köstebek" arayışına girdi.

  İMZA KARŞILIĞI

  Üyelere "Kim sızdırmış olabilir" sorusunu yönelten Sıvacıoğlu'nun üstü kapalı olarak CHP'li üyeleri suçlamadığı öğrenildi. Bunun üzerine komisyon üyeleri "Kişisel güveni sağlamak" amacıyla komisyon tutanaklarının dağıtımının durdurulması istedi. Varılan karar gereğince, üyeler sadece komisyona gelerek tutanakları "yerinde" inceleyecek. Daha kapsamlı bir çalışma yapmak isteyen üye ise, tutanakları, "İmza karşılığı" alabilecek. Bu uygulama yoluyla tutanaklar basına sızması halinde, hangi üyenin sızdırmış olabileceği belirlenebilecek.

  Jandarmadan MİT ve emniyete yanıt

  HAKKARİ İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Erhan Kubat da, TBMM Şemdinli Olaylarını Araştırma Komisyonu'nda dün ifade verdi. Albay Kubat, MİT ve Emniyet yetkililerinin, tartışma yaratan Seferi Yılmaz ile ilgili değerlendirme ve yorumlarına yanıt verdi. Albay Kubat, "Basına da yansıdağı gibi kendileri Umut Kitabevi sahibi Seferi Yılmaz ile ilgili bir istihbarat çalışması yapmadıklarını söylüyorlar, dolayısıyla da buradan jandarma gereksiz yere kendisini izliyormuş gibi bir hava doğuyor. Ancak bizim Seferi Yılmaz ile ilgili göz ardı edilemez istihbarat bilgilerimiz vardı" diye konuştu. Kubat, sözlerini şöyle sürdürdü:

  Seferi Yılmaz ile ilgili istihbarat bilgilerini emniyet ve MİT ile paylaşma zorunda da değiliz. İstihbaratın gereği budur. Ancak bir operasyon halinde ortak hareket edilir ya da bilgilendirilir. Bizim astsubay arkadaşlarımıza, yargısız infaz yapıldı ve aileleri de hedef gösterildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı