Gündem Haberleri

  Şemdinli komisyonu Kutlu Savaş ile Sabri Uzun'u dinledi

  (a.a.)
  02.02.2006 - 20:47 | Son Güncelleme:

  Hakkari, Şemdinli ve Yüksekova'da meydana gelen olayları araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Eski Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'u dinledi.

  AK Parti Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu başkanlığında toplanan komisyonda bugün Savaş ile Uzun'un bilgisine başvuruldu. Şemdinli'deki olaylar hakkında “hiçbir bilgisi olmadığını” bildiren Kutlu Savaş'tan Susurluk olayına ilişkin bilgiler alındı. Susurluk konusunda 120 sayfalık metin ve 140 sayfalık ek raporu Başbakan Mesut Yılmaz'a sunduğunu bildiren Savaş, bu rapor nedeniyle hakkında çok sayıda tazminat davası açıldığını, 1998'de görevinden ayrıldıktan sonra konuyla ilgilenmediğini anlattı.

  Olayları bazı kurumlardaki kişilerin yasal yolların dışına çıkması olarak değerlendiren Savaş, üst yönetimin buna göz yumması halinde yasal yolların sınırının daha fazla aşılacağını, bunun da kamuoyunu rahatsız edeceğini bildirdi.

  “ANKARA, BU İŞİN İÇİNDE YOK”

  Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Uzun ise Şemdinli'deki olayları “yerel disiplinsizlik” olarak değerlendirdi. ”Ankara, bu işin içinde yok” diyen Uzun, olayların lokal olduğunu ifade etti. Savcılığın hazırlık ve soruşturma aşamalarında “doğru çizgide gittiğini” anlatan Uzun, patlamanın meydana geldiği Umut Kitabevi'nin sahibi Seferi Yılmaz'ın Emniyet Müdürlüğü tarafından takip edilmediğini belirterek, “Seferi Yılmaz bizim hedefimizde yoktu” dedi.

  Bazı eylemlerin beklenenin üzerinde sonuç verdiğinde örgütler tarafından üstlenilmediğine dikkati çeken Uzun, bu olayın kim veya kimler tarafından yapıldığının zor olduğunu kaydetti.

  KAYITLAR KAPATILDI

  Komisyonda, görüşlerine başvurulan Kutlu Savaş ile Sabri Uzun'un dinlenilmesi sırasında kayıtlar kapatılarak, kayıt dışı dinleme yapıldığı öğrenildi.

  Savaş ve Uzun'un kayıtların kapatılmasını talep ettikleri, bunun üzerine komisyonun kayıtları kapattırarak, görüşmelerin tutanaklara alınmamasını kabul ettiği bildirildi.

  Tutanaklara geçirilmeksizin yapılan dinleme sırasında Savaş ve Uzun'un verdiği bilgilerin komisyon üyelerini bazı konularda aydınlattığı öğrenildi.

  Bu arada Mart ayında görev süresi dolacak olan komisyonun çalışma süresinin bir ay daha uzatılmasının talep edileceği, havaların düzelmesinin ardından Hakkari, Şemdinli ve Yüksekova'ya gidilerek oradaki yetkililer ile olayın tanıklarının dinleneceği kaydedildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı