GeriGündem Şemdinli Komisyonu askerleri dinledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şemdinli Komisyonu askerleri dinledi

Şemdinli'deki olaylar sırasında patlamanın meydana geldiği Umut Kitabevi'nin sahibi Seferi Yılmaz'ın telefonlarının dinlenmesi için jandarma tarafından Van Ağır Ceza Mahkemesi'nden izin alındığı bildirildi.

Hakkari, Şemdinli ve Yüksekova'da meydana gelen olayları araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nda, Hakkari İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Erhan Kubat ile İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Sefer Resuloğlu'nun bilgisine başvuruldu.

Edinilen bilgiye göre, Hakkari İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Kubat, terör örgütü PKK'nın daha önce gübre ve şekerle yaptığı patlayıcıları geliştirerek, eylemlerinde mayın ve gelişmiş bomba kullanmaya başladığını bildirdi.
Bazı teröristlerin Kuzey Irak'ta mayınlı eylemlere ilişkin eğitim aldığını belirten Kubat, teröristlerin 'vergilendirme' adı altında para topladıklarını, vatandaşların ise teröristlerden korktuğu için ihbar ve şikayetçi olmadıklarını söyledi.

DİNLEME İZNİ

Kurmay Albay Kubat, istihbarat çalışmaları doğrultusunda “telefon dinlemelerini, yasalara dayalı olarak yaptıklarını” bildirdi.

Patlamanın meydana geldiği Umut Kitabevi'nin sahibi Seferi Yılmaz'ın telefonlarının dinlenmesi için de 22 Ağustos 2005 tarihinde Van Ağır Ceza Mahkemesi'nden izin aldıklarını kaydeden Kubat, bu tarihten itibaren Yılmaz'ın dinlendiğini bildirdi.

“PERSONELE, YARGISIZ İNFAZ YAPILDI”

Hakkari İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Kubat, istihbarat çalışmalarının her yerde yapılabileceğini, herhangi bir sınır çizgisi veya bölge ayırımının yapılamayacağını söyledi.

İstihbarat çalışmaları ile operasyon bölgelerinin farklı değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Kubat, istihbarat çalışması yapan personelin, her göreve çıkışında onay aldıklarını, Şemdinli'de görevli personelin de izin onaylı olduğunu bildirdi.

Kubat, istihbarat çalışmaları hakkında Emniyet Müdürlüğü'ne bilgi vermelerinin; istihbarat özelliği nedeniyle doğru olmayacağını vurguladı.

“Personele yargısız infaz yapıldığını” ifade eden Kubat, personel ailelerinin de hedef olduğunu bildirdi.

Patlamadan sonra takdirname verilen Astsubay Ali Kaya'nın 27 Ekim'de, Astsubay Özcan İldeniz'in ise 28 Ekim'de ele geçirilen sığınaklara düzenlenen operasyonlarda başarı sağladıklarını belirten Kubat, ödüllendirme süreci nedeniyle takdirnamelerin patlamadan sonraki tarihe denk geldiğini bildirdi.

“VEYSEL ATEŞ, KAYITLI HABER ELEMANI”

Hakkari İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Resuloğlu ise istihbarat çalışmalarında 100'e yakın kayıtlı haber elemanı kullandıklarını kaydetti. Resuloğlu, kitabevine bombayı attığı iddia edilen Veysel Ateş'in itirafçı olmadığını, Ağustos 2004 tarihinden itibaren “kayıtlı haber elemanı” olduğunu bildirdi.

Kitabevinin sahibi Seferi Yılmaz'ın Kuzey Irak'taki terör unsurlarıyla görüşmelerinin tespit edildiğini belirten Resuloğlu, bu tespitin ardından mahkemeden dinleme izni alındığını söyledi.

Söz konusu personelin, elde edilen bilgileri savcıyla paylaşmak için Şemdinli'de bulunduğunu belirten Resuloğlu, ihtiyaç gidermek için bulundukları yerde patlamanın meydana geldiğini, patlamaların terör örgütü tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Resuloğlu, Emniyet Müdürlüğü ile aralarında herhangi bir sorun bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Komisyon üyeleri, Hakkari, Şemdinli ve Yüksekova'ya Mart ayı sonunda gidecekler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle